2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES

HOME |ROOM ALLOCATION|

 

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BNC I
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BNC I
NSG2117 Philosophy of Nursing
Nabulo Hariet
Pharmacy L1
BNC II, BNS III, BNC I
NSG3222 Psychiatric Nursing II
Janat Namagga Kasozi, ****RAYMOND AMANYA****
MCH 1
BNC I
NSG3123 Nursing in the Community
Esther K. Beebwa
Pharmacy L1
BNC I
NSG2216 Health Assessment II
Eve Wanyenze
S403
BNS III, BNC I
NSG3224 / NSG3216 Nursing Research Methods [Theory]
Catherine Atuhaire
MLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNC I
NSG2218 Midwifery I (Obstetrical Anatomy / Preconceptual Care / Antenatal Care)
Betty Kinkuhaire, ****RAYMOND AMANYA****
TV ROOM
BNC I
NSG4127 Sociology and Anthropology
Hanifah Nantongo, ****RAYMOND AMANYA****
Pharmacy L1
BNC I
NSG2215 Pathophysiology
Raymond Tumwesigye, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
IMSG04
BNC I
NSG1213 Nursing Theories
Grace Nambozi, ****RAYMOND AMANYA****
MLT
BNC I
NSG2216 Health Assessment II PRACTICAL
Eve Wanyenze
IMSG03
BNC I
NSG1213 Nursing Theories PRACTICAL
Grace Nambozi
IMSG03
BNC I
NSG2218 Midwifery I (Obstetrical Anatomy / Preconceptual Care / Antenatal Care) PRACTICAL
Betty Kinkuhaire
IMSG03
BNC I
NSG2215 Pathophysiology PRACTICAL
Raymond Tumwesigye
IMSG03
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BNC II
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
09:00-10:00 BNC II, BNS IV
NSG4218 Midwifery IV (Domiciliary)
Betty Kinkuhaire, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
TV ROOM
BNC II, BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II
Beinempaka Florence, ****DICKSON KALUNGI****
MLT
BNS IV, BNC II
NSG4228 Critical Care Nursing
Janat Namagga Kasozi, ****AMBROSE ATUHAIRE****
IMSG04
BNC II, BNS III, BNC I
NSG3222 Psychiatric Nursing II
Janat Namagga Kasozi, ****RAYMOND AMANYA****
MCH 1
BNC II
NSG1203 FIRST AID
Antonia Kamate, ****GEOFFREY BAMWANGA****
TV ROOM
BNC II, BNS III
NSG3222 Psychiatric Nursing II PRACTICAL
IMSG03
BNC II
NSG3211 Midwifery III (OBS)
Eve Wanyenze
S210
BNC II
NSG1203 FIRST AID
Antonia Kamate
IMSG03
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNC II
NSG3217 Traditional Medicine (Complementary Therapies)
Fortunate B. Atwine, ****MOREEN KEMIREMBE****
Biochem Lab
BNS III, MLS III, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
****ISMAIL MUTABAZI****
MCH1
BNC II, BNS IV
NSG4228 Critical Care Nursing PRACTICAL
IMSG03
BNS IV, BNC II
NSG4230 Advanced Nursing Practice
Catherine Atuhaire
IMSG03
BNC II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang, ****MWAVU ROGERS****
PAT LAB
BNC II, BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II TUTORIAL
Beinempaka Florence
S210
BNC II
NSG3211 Midwifery III (OBS) PRACTICAL
Eve Wanyenze
ESS Clinic
BNS IV, BNC II
NSG4224 Nursing Research Methods III
Grace Nambozi, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
MLC II
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
09:00-10:00 MLC II
MLS2219 Captive and Laboratory Animal Welfare
****GEOFFREY BAMWANGA****, Rogers Kalyetsi
PLT
MLC II
MLS2216 Immunology and Serology
Bernard Natukunda, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
PLT
MLC II
MLC2205 HISTOPATHOLOGY AND PRACTICAL I
Frank Ssedyabane, ****ISMAIL MUTABAZI****
S211
MLC II
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
****MWAVU ROGERS****
MCH2
MLC II
MLS2210 Laboratory Ethics and Professionalism
****GEOFFREY BAMWANGA****, Simon Peter Rugera
PAT LAB
MLS IV, MLC II
MLS4218 Principles of Management and Entrepreneurship
Jackson Were, ****AMBROSE ATUHAIRE****
PLT
MLC II
MLC2204 CLINICAL CHEMISTRY AND PRACTICAL I
Biochem Lab
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR III, PHA III, PHS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
Oloro Joseph, ****FRED KAGGWA****, ****MWAVU ROGERS****
MCH2
BNC II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang, ****MWAVU ROGERS****
PAT LAB
MLC II
MLC2206 RESEAECH METHODS II: RESEARCH PROPOSAL DEVELOPMENT
S310
MLC II
MLC2204 CLINICAL CHEMISTRY AND PRACTICAL I / MLC2205 HISTOPATHOLOGY AND PRACTICAL I VIVA
MLS offices
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
PHS II
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 PHS II
MCB2211 Microbiology II VIVA
Joel Bazira
Microbiology Offices
PHS II
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Martin Amanya
Pharmacology offices
09:00-10:00 PHS II
MCB2211 Microbiology II
Joel Bazira, ****AMBROSE ATUHAIRE****
PAT LAB
PHS II
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya, ****FRED KAGGWA****
ROOM 2
PHS II
BPH2212 Introduction to Pharmacognosy and Bioassy
Patrick Ogwang, Florence Nalimu, ****ISMAIL MUTABAZI****
ROOM 2
PHS II
BPS2212 Advanced Pharmaceutical Formulation
Owomugisha Richard
Biochem Lab
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA III, PHS II
BPH3213 Instrumental Drug Analysis / BPS2213 Instrumental Methods of Analysis
Duncan Sesaazi, ****KAWUMA SIMON****
S211
PHS II
BPS2214 Medicinal Chemistry
****KAWUMA SIMON****
Pharmacy L1
PHS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Frank T. Ahimbisibwe
Pharmacy L1
PHS II
BPH2214 Basic Pharmaceutical Engineering
Duncan Sesaazi, ****MOREEN KEMIREMBE****
MLT
PHS II
MCB2211 Microbiology II PRACTICAL
Joel Bazira
PAT LAB
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
AB OBG/ SUG
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 OBG3212 Obstetrics and Gynaecology- Clinical Methods I
SUG3212 Surgery- Clinical Methods I CLINICAL
MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine VIVA
MLS offices
09:00-10:00 MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II PRACTICAL
Raymond Atwine
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 SUG3211 Surgery-Theory II
David Mutiibwa, ****FRED KAGGWA****
MLT
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Raymond Atwine, ****MWAVU ROGERS****
PAT LAB
MBR III, PHA III, PHS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
Oloro Joseph, ****FRED KAGGWA****, ****MWAVU ROGERS****
MCH2
OBG3211 Obstetrics and Gynaecology-Theory I
Joseph Ngonzi, ****FRED KAGGWA****
S311
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine
Bernard Natukunda, ****FRED KAGGWA****
ROOM 2
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II VIVA
Raymond Atwine
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BC MED/PCH
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MED3212 Internal Medicine - Clinical Methods I CLINICAL
Adrian Kayanja
PCH3212 Paediatrics and Child health Clinical Methods I CLINICAL
MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine VIVA
MLS offices
09:00-10:00 MED3211 Internal Medicine-Theory I
Adrian Kayanja, ****DICKSON KALUNGI****
S210
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II PRACTICAL
Raymond Atwine
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PCH3211 Paediatrics and Child Health Theory I
Peter A. Kalubi, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
S210
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Raymond Atwine, ****MWAVU ROGERS****
PAT LAB
MBR III, PHA III, PHS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
Oloro Joseph, ****FRED KAGGWA****, ****MWAVU ROGERS****
MCH2
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine
Bernard Natukunda, ****FRED KAGGWA****
ROOM 2
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II VIVA
Raymond Atwine
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
PHA III
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
09:00-10:00 PHA III
BPH3215 Laboratory Data & Clinical Pharmacokinetics
Esther C. Atukunda, ****MOREEN KEMIREMBE****
Pharmacy L2
PHA III
BPH3212 Pharmacognosy and Natural Products Chemistry
Patrick Ogwang, ****MOREEN KEMIREMBE****
Pharmacy L1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA III
BPH3211 Biopharmaceutics and Pharmacokinetics
Silvano Twinomujuni Samba, ****ISMAIL MUTABAZI****
S311
PHA III, PHS II
BPH3213 Instrumental Drug Analysis / BPS2213 Instrumental Methods of Analysis
Duncan Sesaazi, ****KAWUMA SIMON****
S211
MBR III, PHA III, PHS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
Oloro Joseph, ****FRED KAGGWA****, ****MWAVU ROGERS****
MCH2
PHA III
BPH3217 Drug Delivery and Targeting
Edward Lukyamuzi, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
IMS102
PHA III
BPH3214 Pharmaceutical Chemistry II
Jonans Tusiimire, ****DICKSON KALUNGI****
Pharmacy L2
PHA III
BPH3216 Parenteral Preparations
Lawrence Imanirampa, ****ISMAIL MUTABAZI****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BNS III
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
09:00-10:00 BNC II, BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II
Beinempaka Florence, ****DICKSON KALUNGI****
MLT
BNS III
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II
Fortunate B. Atwine, ****MWAVU ROGERS****
PLT
BNC II, BNS III, BNC I
NSG3222 Psychiatric Nursing II
Janat Namagga Kasozi, ****RAYMOND AMANYA****
TV ROOM
BNS III
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II PRACTICAL
BNC II, BNS III
NSG3222 Psychiatric Nursing II PRACTICAL
IMSG03
BNS III
NSG3218 Midwifery III (OBS) PRACTICAL
Nabulo Hariet
BNS III, BNC I
NSG3224 / NSG3216 Nursing Research Methods [Theory]
Catherine Atuhaire
MLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS III
NSG3218 Midwifery III (OBS)
Nabulo Hariet, ****MOREEN KEMIREMBE****
IMSG04
BNS III
NSG3223 Nursing in the Community II (Child and Family)
Beinempaka Florence
IMSG04
BNS III, MLS III, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
****ISMAIL MUTABAZI****
MCH1
BNC II, BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II TUTORIAL
Beinempaka Florence
S210
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
MLS III
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS III
MLS3211 Clinical Chemistry and Practical III PRACTICAL
Joseph Ndarubweine
Biochem Lab
MLS III
MLS3215 Parasitology and Practical IV: Entomology
Rogers Kalyetsi, ****GEOFFREY BAMWANGA****
MLT
MLS III
MLS3212 Haematology and Blood Transfusion IV
Muwanguzi Enoch, ****GEOFFREY BAMWANGA****
MLT
MLS III
MLS3213 Histopathology and Practical III
Yona Mbalibulha, ****GEOFFREY BAMWANGA****
IMS103
MLS III
MLS3208 Laboratory equipment Procurement and installation.
****GEOFFREY BAMWANGA****
MLT
MLS III
MLS3211 /MLS3212 /MLS3213 / MLS3214 / MLS3215
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS III, MLS III, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
****ISMAIL MUTABAZI****
MCH1
MLS III
MLS3214 Microbiology and Practical IV PRACTICAL
Lucas M. Ampaire
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BSP III
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 BSP III
PHX3204 Research Project I
Jean Damascene Niyonsenga
IMSG02
BSP III
PHX3202 Women s Health & Continence PRACTICAL
IMSG02
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP III
PHX3201 Community Based Rehabilitation
****AMBROSE ATUHAIRE****
IMS103
BSP III
PHX3203 Ethics & Worldviews
****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
IMS103
BSP III
PHX3205 Physiotherapy Clinical Practice II
****DICKSON KALUNGI****
ROOM 5
BSP III
PHX3202 Women s Health & Continence
****ISMAIL MUTABAZI****
IMS103
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
PHS III
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III, PHS III, MLC II, BNC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology VIVA
Oloro Joseph
09:00-10:00 PHS III
BPS3214 Production Management
Owomugisha Richard, ****KAMUGANGA FRANCIS****
S109
PHS III, PHA IV
BPS3213 / BPH4212 Drug Design and Clinical Trials
Esther C. Atukunda, ****ISMAIL MUTABAZI****
Pharmacy L2
PHS III
BPS3215 Dissertation
Pharmacy Lab
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHS III
BPS3211 Applied Pharmacognosy
Florence Nalimu, ****DICKSON KALUNGI****
Pharmacy L1
PHS III, PHA IV
BCH3219 /BPH4213 BIOTECHNOLOGY
Wagana Patricia, ****ISMAIL MUTABAZI****
MLT
MBR III, PHA III, PHS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology / PHA3111 Chemotherapy, Cytotoxic Agents and Immunopharmacology
Oloro Joseph, ****FRED KAGGWA****, ****MWAVU ROGERS****
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
MBR IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MBR IV
OPH4211 Ophthalmology
Amos Twinamasiko, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
IMS102
MBR IV
SUG4211 Urology- Theory & Clinical
David Mutiibwa, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
MLT
MBR IV
ANS4211 Anaesthesia
George Kateregga, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
ROOM 2
MBR IV
OPH4211 Ophthalmology
Opthalmology Department
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR IV
DHM4211 Introduction to Dental Health
****JOHNBOSCO Nsenyunva ****, Godfrey Kwizera
IMS103
MBR IV
PCY4211 Psychiatry II
****JOHNBOSCO Nsenyunva ****, Scholastic Ashaba
MCH2
MBR IV
ENT4111 Ear Nose and Throat - Theory and Clinical
Jamilah Nabukenya, ****ALEX TWINOMUHWEZI****
MLT
MBR IV
ANS4211 Anaesthesia OSCHE
George Kateregga, ****KAMUGANGA FRANCIS****
PLT
MBR IV
RAD4211 Clinical Radiology and Radiological Anatomy
Moses Acan, ****KAMUGANGA FRANCIS****
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
PHA IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PHS III, PHA IV
BPS3213 / BPH4212 Drug Design and Clinical Trials
Esther C. Atukunda, ****ISMAIL MUTABAZI****
Pharmacy L2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHS III, PHA IV
BCH3219 /BPH4213 BIOTECHNOLOGY
Wagana Patricia, ****ISMAIL MUTABAZI****
MLT
PHA IV
BPH4214 Pharmacy Management, Laws & Ethics
Peter Nuwagira, ****KAWUMA SIMON****
MLT
PHA IV
BPH4211 Pharmaceutical Care of Communicable Diseases
Robert Tamukong, ****KAWUMA SIMON****
Pharmacy L1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BNS IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BNC II, BNS IV
NSG4218 Midwifery IV (Domiciliary)
Betty Kinkuhaire, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
TV ROOM
BNS IV, BNC II
NSG4228 Critical Care Nursing
Janat Namagga Kasozi, ****AMBROSE ATUHAIRE****
IMSG04
BNS IV
NSG4232 Geriatrick Nursing
****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
Pharmacy L1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNC II, BNS IV
NSG4228 Critical Care Nursing PRACTICAL
IMSG03
BNS IV, BNC II
NSG4230 Advanced Nursing Practice
Catherine Atuhaire
IMSG03
BNS IV
NSG4229 Traditional Medicine / Complementary Therapies
Hanifah Nantongo, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
Pharmacy L1
BNS IV, BNC II
NSG4224 Nursing Research Methods III
Grace Nambozi, ****JOHNBOSCO Nsenyunva ****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
MLS IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS IV
MLS4216 Research Methods III (Research Project Report/ Dissertation)
Biochem Lab
MLS IV
MLS4211 Clinical Chemistry and Practical V
Joseph Ndarubweine, ****AMBROSE ATUHAIRE****
S210
MLS IV
MLS4213 Histopathology and Practical V
Yona Mbalibulha, ****AMBROSE ATUHAIRE****
S210
MLS IV, MLC II
MLS4218 Principles of Management and Entrepreneurship
Jackson Were, ****AMBROSE ATUHAIRE****
PLT
MLS IV
MLS4211 / MLS4213 VIVA
MLS offices
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BSP IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 BSP IV
PHX4204 Research Project III VIVA
IMSG02
09:00-10:00 BSP IV
PHX4202 Nutrition
IMSG02
BSP IV
PHX4203 Health Management and Administration
Jean Damascene Niyonsenga
IMSG02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP IV
PHX4201 Counselling
Novatus Nyemara
IMSG02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
BME IV
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME IV
BME4201 NUCLEAR MEDICINE
Johnes Obungoloch, ****WASSWA WILLIAM****
S310
BME IV
BME4202 HOSPITAL MANAGEMENT
****WASSWA WILLIAM****
S310
BME IV
BME4203 INSTALLATION, MAINTENANCE AND SERVICING"
Felix Atuhaire, ****WASSWA WILLIAM****
BME IV
BME4206 INFECTION CONTROL
Ronald Kamoga, ****WASSWA WILLIAM****
S310
BME IV
BCE4221 ETHICS AND LEGAL ISSUES IN COMPUTING
Theodora T. Twongyirwe, ****WASSWA WILLIAM****
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00 BME IV
BME4205 ROBOTICS IN MEDICINE
Felix Atuhaire, ****WASSWA WILLIAM****
S311
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
A MED / PCH
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 PCH5212 Paediatrics and Child Health Clinical Methods II CLINICAL
MED5212 Internal medicine - Clinical Methods II CLINICAL
09:00-10:00 PCH5211 Paediatrics and Child Health Theory II
Peter A. Kalubi, ****KAMUGANGA FRANCIS****
S211
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR V
CMH5211 Health Service Management
Edgar Mugema Mulogo, ****KAMUGANGA FRANCIS****
Post Graduate RM 2
MED5211 Internal Medicine - Theory II
Dan Muyanja, ****KAMUGANGA FRANCIS****
S211
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II EXAMINATIONS TIMETABLE FOR FOM FINALISTS AND NON FINALISTS CLINICAL UNDERGRADUATES (DRAFT 1)
B OBG / SUG
Monday, 18th October 2021 Tuesday, 19th October 2021 Wednesday, 20th October 2021 Thursday, 21st October 2021 Friday, 22nd October 2021 Saturday, 23rd October 2021 Sunday 24th October 2021 Monday, 25th October 2021 Tuesday, 26th October 2021 Wednesday, 27th October 2021 Thursday, 28th October 2021 Friday, 29th October 2021
08:00-9:00 OBG5212 Obstetrics and Gynecology Clinical Methods II CLINICAL
SUG5212 Surgery Clinical Methods II CLINICAL
09:00-10:00 SUG5211 Surgery Theory II
David Mutiibwa, ****MOREEN KEMIREMBE****
S311
OBG5211 Obstetrics and Gynaecology - Theory II
****MOREEN KEMIREMBE****
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR V
CMH5211 Health Service Management
Edgar Mugema Mulogo, ****KAMUGANGA FRANCIS****
Post Graduate RM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST Central Timetabling System on 10/17/21 1:32 PM

Back to the top