2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)

HOME |ROOM ALLOCATION|

 

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BBA I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BBA I
BBA1201 Fundamental Accounting
Agume Anthony, *****MWAVU ROGERS*****
MCH1
BBA I
BBA1206 Business Ethics
*****ASASIRA JUSTUS*****
PLT
BBA I, ECO I
BBA1204 Business Statistics
Perez Mujuni, *****MWAVU ROGERS*****
MCH2
BBA I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Prudence kemigisha, *****MWAVU ROGERS*****, *****FELIX ATUHAIRE*****
PLT
BBA I
BBA1202 Principles of Insurance
Nsambu Kijjambu Frederick, *****MOREEN KABARUNGI*****
IMS103
BBA I, ECO I
BBA1203 Business Law
Laws Tumusiime Mwije, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
MCH1
BBA I
BBA1205 Management Information Systems
Florah Kobusingye, *****MWAVU ROGERS*****
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BAF I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BAF I
BSAF1208 Econometrix
Benjamin Musiita, *****ASASIRA JUSTUS*****
ROOM 2
BAF I
BBA1206 Business Ethics
Bernard Kakuhikire, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
MCH2
BAF I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****ASASIRA JUSTUS*****, *****FRED KAGGWA*****
ROOM 2
BAF I
BBA1203 Business Law
Laws Tumusiime Mwije, *****ASASIRA JUSTUS*****
MCH1
BAF I
BSAF1209 Financial Accounting
Naster Tumwebembeire, *****ASASIRA JUSTUS*****
ROOM 2
BAF I
BBA1205 Management Information Systems
*****ASASIRA JUSTUS*****
MCH2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BAF I
BSAF1207 Financial Mathematics
Kizza Patricia Justine
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BPSM I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPSM I
BBA1201 Fundamental Accounting
*****AMBROSE IZARA*****
MCH2
BPSM I, ECO I
BBA1206 Business Ethics
*****AMBROSE IZARA*****
MCH1
BPSM I
BBA1204 Business Statistics
*****ALEX TWINOMUHWEZI*****
MCH1
BPSM I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Wendo M. Olema, *****AMBROSE IZARA*****
MCH1
BPSM I
PSM1206 Organizational Behavior
Diana Kabarangira, *****AMBROSE IZARA*****
MCH2
BPSM I
BBA1203 Business Law
*****AMBROSE IZARA*****
MCH2
BPSM I
PSM1209 Entrepreneurial Practice
Patience Asingwire, *****AMBROSE IZARA*****
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BGWH I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BGWH I
GWH1212 Social Support and Psychosocial Wellness
*****SOPHIE TUSINGWIRE*****
IITR PGR
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
ROOM 2
BPCD I, BGWH I
BPCD1210 Participatory Approaches to Development
Charles Muchunguzi, *****ASASIRA JUSTUS*****
PLT
BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Immaculate Tumuhimbise, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****, *****MOREEN KABARUNGI*****, *****NATUMANYA DEBORAH*****
Resource Center
BGWH I
GWH1204 Menstrual Health and Hygiene
Elizabeth Kemigisha, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
IITR PGR
BGWH I
GWH1205 Anthropology of Gender, Women’s Health & Reproduction
Clementia Neema Murembe, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
IITR PGR
BPCD I, BGWH I
BPCD1205 Management Information Systems
Florah Kobusingye, *****MOREEN KABARUNGI*****
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BPCD I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPCD I
BPCD1206 Introduction to Policy Formulation and Implementation
Robert Muriisa, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
IMSG04
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
ROOM 2
BPCD I, BGWH I
BPCD1210 Participatory Approaches to Development
Charles Muchunguzi, *****ASASIRA JUSTUS*****
PLT
BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Immaculate Tumuhimbise, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****, *****MOREEN KABARUNGI*****, *****NATUMANYA DEBORAH*****
Resource Center
BPCD I
BPCD1207 Basic Statistics
Valence Ngabo
PLT
BPCD I
BPCD1208 Community Based Development and Social Change
Viola Nyakato
IITR PGR
BPCD I, BGWH I
BPCD1205 Management Information Systems
Florah Kobusingye, *****MOREEN KABARUNGI*****
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSAL I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSAL I
BSAL1208 Apiculture and Aquaculture
Ivan Jjooga, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
Pharmacy L1
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
ROOM 2
BSAL I
BSAL1211 Dairy and Beef Production
Peregrino Tumusingize
IMSG04
BSAL I
BSAL1206 Principles of Soil Science
Ronald Twongyirwe
ROOM 5
BSAL I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****ALEX TWINOMUHWEZI*****, *****AGUM SOLOMON*****
IMSG01
BSAL I
BSAL1210 Agroforest
Elias Oyesigye
IMSG01
BSAL I
BSAL1209 Paultry and Pig Production
Peregrino Tumusingize
IMSG01
BSAL I
BSAL1205 Inrtroduction to Food Science
Reacheal Byarugaba
IMSG01
BSAL I
BSAL1207 Annual and Perennial Crop Agronomy
Abel Arinaitwe
IITR PGR
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS I BIOLOGICAL
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I BIOLOGICAL
BIO1207 Introduction to Plant Functions & Growth
Julius Tumusiime, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S103
BS I BIOLOGICAL
BIO1206 Basic Ecology
Wangalwa Rapheal, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I BIOLOGICAL
BIO1208 Vertebrates' Morphology and Classification
John Bosco Nkurunungi, *****AMBROSE IZARA*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I BIOLOGICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Primrose Nakazibwe, *****KAMUGANGA FRANCIS*****, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I BIOLOGICAL
BIO1205 Animal Evolution and Developmental Biology
Justine Nakintu, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1204 Basic Organic Chemistry
Hannington Gumisiriza, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1205 Bonding, Structure and Periodic Chemistry
Irene Nalumanasi, *****AMBROSE IZARA*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I BIOLOGICAL
CHE1206 Environmental Chemistry
Grace Birungi
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS I CHEM-MATHS
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1204 Calculus II
John Emenyu, *****NATUMANYA DEBORAH*****
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1205 Calculus III
Kasifa Namyalo
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****DICKSON KALUNGI*****, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1206 Classical Mechanics
Ronald Mwesigwa
S310
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1204 Basic Organic Chemistry
Hannington Gumisiriza, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1205 Bonding, Structure and Periodic Chemistry
Irene Nalumanasi, *****AMBROSE IZARA*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I BIOLOGICAL
CHE1206 Environmental Chemistry
Grace Birungi
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS I PHYSICAL
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1204 Calculus II
John Emenyu, *****NATUMANYA DEBORAH*****
S403
BS I PHYSICAL
PHY1209 Introduction to Astrophysics
Trust Otto
SG05
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1205 Calculus III
Kasifa Namyalo
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****DICKSON KALUNGI*****, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1206 Classical Mechanics
Ronald Mwesigwa
S310
BS I PHYSICAL
PHY1212 Waves and Optics
Valence Habyarimana
S211
BS I PHYSICAL
PHY1208 Atomic and Particle Physics
Geoffrey Andima
SG05
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS I PHYSICAL
PHY1210 Environmental Physics
Silver Onyango
S311
BS I PHYSICAL
PHY1211 Nuclear Radiation I
Sharon Aol
S311
BS I PHYSICAL
PHY1207 Electricity and Magnetism
Geoffrey Andima
SG05
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
DLT I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 DLT I
DLB1202 HISTOLOGY AND HISTOPATHOLOGY
Nimusiima Lydia Jolly, *****PEACE MBABAZI*****
SG06
DLT I
DLC1205 Electrochemistry
Cherop Tonny, *****PEACE MBABAZI*****
S109
DLT I
DLB1203 Introduction to Microbiology
*****PEACE MBABAZI*****
SG06
DLT I
DLB1206 Cell biology
Begumisa Godfrey, *****PEACE MBABAZI*****
S211
DLT I
DLC1204 Phase and Chemical Equilibrium
Jonathan Baguma, *****PEACE MBABAZI*****
S211
DLT I
DLB1204 Ecology
Monica Kamwiine, *****PEACE MBABAZI*****
S109
DLT I
DLG1202 Histology and Histopathology
Lydia Jolly Ninsiima
SG05
DLT I
DLB1205 Soil Science
Immaculate Nakazibwe, *****PEACE MBABAZI*****
S204
DLT I
DLC1206 Practical Chemistry
Cherop Tonny, *****PEACE MBABAZI*****
S204
DLT I
DLC1203 Kinetics and Thermodynamics
Hannington Gumisiriza, *****PEACE MBABAZI*****
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 DLT I
DLC1202 Carbon Chemistry
Jonathan Baguma
S109
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCE I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE I, BME I
BCE1211 Engineering Mathematics II
Ronald Bwitwiire, *****MAGARA IRENE******
GFL02
BCE I
BCE1214 Computer Architecture and Organization
Vincent Rutagangibwa
SFL01-Computer Lab
PEEM I, EEE I, BCE I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
*****SILAJI WANAMBWA*****
GFL02
EEE I, BCE I
EEE1207 Circuit Theory
Zaina Kalyankolo, *****SILAJI WANAMBWA*****
TFL02
PEEM I, BCE I
BME1202 Engineering Drawing
*****MARTIN GALIWANGO*****
GFL02
BCE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****RAYMOND AMANYA*****, *****WASSWA WILLIAM*****
TV ROOM
EEE I, BCE I
EEE1209 Digital Electronics
Phaisal Lubega, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
BCE I
EEE1209 Digital Electronics
Phaisal Lubega
SFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCS I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCS I
CSC1204 Database Systems
Tonny Engwau, *****KATE IMANIRAMPA*****
ICS LAB II
BCS I
CSC1201 Computer networks
Aggrey Obbo, *****KATE IMANIRAMPA*****
ICS LAB II
BCS I, BSE I
CSC1202 Object Oriented Programming I
Evarist Nabaasa, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
MLT
BCS I
MTH1201 Applied Linear Algebra
Pius Ariho, *****MARTIN IZARA*****
S210
BCS I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****ROBERT MUGONZA*****
Pharmacy L1
BCS I
MTH1202 Integrated Calculus
Godwin Robert, *****ROBERT MUGONZA*****
S310
BSE I, BCS I
SWE1202 Data Structures and Algoriths
David Bamutura, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
ICS LAB III
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BIT I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIT I
BIT1202 Object Oriented Programming 1
*****MWAVU ROGERS*****
MCH1
BIT I
BIT1203 Web Design and Development
*****ROBERT MUGONZA*****
PLT
BIT I
BIT1201 Operating Systems
Jane Katusiime
MLT
BIT I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Frank T. Ahimbisibwe, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
IMS102
BIT I
BIT1205 Probability and Statistics
Godwin Robert, *****ROBERT MUGONZA*****
ROOM 2
BIT I
BIT1204 Systems Analysis and Design
*****NATUMANYA DEBORAH*****
MCH2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BME I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE I, BME I
BCE1211 Engineering Mathematics II
Ronald Bwitwiire, *****MAGARA IRENE******
GFL02
BME I
BME1204 Applied Physics II
Josephine Najjobyo, *****MAGARA IRENE******
TFL02
BME I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
Mackenzie Tuhirirwe, *****MAGARA IRENE******
GFL01
BME I
BME1203 Biochemistry
Derrick Muloogi, *****MARTIN GALIWANGO*****
GFL02
BME I, EEE I
BME1202 Engineering Drawing
Dennis Igambi, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
BME I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****MAGARA IRENE******, *****PEACE MBABAZI*****
S310
BME I
BBA1209 Entrepreneur Development and Business Ethics
Nuwabiine Talent, *****MAGARA IRENE******
TFL01
BME I
BME1205 Engineering Mechanics
Faith Natukunda, *****DENIS LUKAAYA*****
TFL01
BME I
BME1206 Workshop Practice II
Ivan Muhumuza, *****MAGARA IRENE******
TFL01
BME I
BME1204 Applied Physics II PRACTICAL
Joseph Wandera, *****MAGARA IRENE******
FFS01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PEEM I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEEM I, EEE I
EEE1206 Engineering Mathematics II
*****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
PEEM I, EEE I, BCE I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
*****SILAJI WANAMBWA*****
GFL02
PEEM I, BCE I
BME1202 Engineering Drawing
*****MARTIN GALIWANGO*****
GFL02
PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Specioza Twinamasiko, *****MARTIN GALIWANGO*****, *****ZIINE JOHN******
MCH2
PEEM I
PEEM1203 Environmental Toxicology
Derrick Muloogi, *****MARTIN GALIWANGO*****
TFS01
PEEM I
PEEM1204 Applied Chemistry I
Derrick Muloogi, *****MARTIN GALIWANGO*****
GFL01
PEEM I
PEEM1201 Applied Geology
*****SILAJI WANAMBWA*****
TFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
EEE I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEEM I, EEE I
EEE1206 Engineering Mathematics II
*****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
PEEM I, EEE I, BCE I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
*****SILAJI WANAMBWA*****
GFL02
EEE I, BCE I
EEE1207 Circuit Theory
Zaina Kalyankolo, *****SILAJI WANAMBWA*****
TFL02
BME I, EEE I
BME1202 Engineering Drawing
Dennis Igambi, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Specioza Twinamasiko, *****MARTIN GALIWANGO*****, *****ZIINE JOHN******
MCH2
EEE I, BCE I
EEE1209 Digital Electronics
Phaisal Lubega, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
EEE I
EEE1201 Thermodynamics
Rodney Lubega, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL02
EEE I, BCE II
EEE1202 Technical Report Writing / BCE2210 Research Methods
*****MAGARA IRENE******
GFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
ECO I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 ECO I
ECO1204 AGRICULTURAL ECONOMICS
Rennie Bakashaba, *****RAYMOND AMANYA*****
ROOM 5
ECO I
ECO1203 TIME SERIES AND INDEX NUMBERS
Rennie Bakashaba
ROOM 5
BPSM I, ECO I
BBA1206 Business Ethics
*****AMBROSE IZARA*****
MCH1
BBA I, ECO I
BBA1204 Business Statistics
Perez Mujuni, *****MWAVU ROGERS*****
MCH2
ECO I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****MARTIN IZARA*****
ROOM 5
ECO I
ECO1201 INTRODUCTORY MACRO ECONOMICS
Geoffrey Kahangane
ROOM 5
BBA I, ECO I
BBA1203 Business Law
Laws Tumusiime Mwije, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
MCH1
ECO I
ECO1202 COMPUTING FOR ECONOMIST
Benjamin Musiita
ROOM 5
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSE I
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSE I
SWE1205 Database Programming
Adones Rukundo
MLT
BSE I
SWE1203 Operating Systems
Gloria Munguci
MLT
BCS I, BSE I
CSC1202 Object Oriented Programming I
Evarist Nabaasa, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
MLT
BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
*****MOREEN KEMIREMBE*****
MLT
BSE I
SWE1206 Computer Architecture and Organisation
Martin Ngobye, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
MLT
BSE I
SWE1204 Software Systems Engineering Practice
Aarone Atuhe Mike
MLT
BSE I, BCS I
SWE1202 Data Structures and Algoriths
David Bamutura, *****KAMUGANGA FRANCIS*****
ICS LAB III
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BBA II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BBA II
BBA2204 Procurement Principles
*****ALEX TWINOMUHWEZI*****
ROOM 2
BBA II, ECO II
BBA2206 Business Research Methods
Sarah Nabachwa, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
BBA II
BBA2207 Cost Accounting
Naster Tumwebembeire, *****FRED KAGGWA*****
MCH2
BBA II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Prudence kemigisha, *****FRED KAGGWA*****
Resource Center
BBA II, ECO II
BBA2202 Financial Management
Mellon Tayebwa, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
BBA II, EEE II
BBA2203 Human Resource Management
Asaph Katarangi Kaburura, *****FRED KAGGWA*****
MCH2
BBA II, ECO II
BBA2205 Production and Operations Management
Nuwabiine Talent, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
BBA II
BBA2201 Principles of Marketing
Frank B. Ahimbisibwe, *****FRED KAGGWA*****
IMS102
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BAF II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BAF II
BBA2208 Financial Management
Mellon Tayebwa, *****AGUM SOLOMON*****
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BAF II
BSAF2223 Taxation II
Nsambu Kijjambu Frederick, *****AGUM SOLOMON*****
MCH2
BAF II
BBA2206 Business Research Methods
*****AGUM SOLOMON*****
MCH2
BAF II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
ROOM 2
BAF II
BSAF2207 Principles of Marketing
Frank B. Ahimbisibwe, *****AGUM SOLOMON*****
MCH2
BAF II
BSAF2210 Principles of Procurement
Akampwera Sheilla, *****AGUM SOLOMON*****
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BPSM II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPSM II
PSM2221 Management Information System
*****MOREEN KABARUNGI*****
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPSM II
PSM2218 Stores & Warehousing Management
Ruth Nyiramahoro, *****MOREEN KABARUNGI*****
MCH1
BPSM II
PSM2219 Procurement and Supplies Environment
Aryatwijuka Wilbroad, *****DICKSON KALUNGI*****
PLT
BPSM II
BBA2207 Cost Accounting
*****DICKSON KALUNGI*****
MCH1
BPSM II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Wendo M. Olema, *****MOREEN KABARUNGI*****
MCH1
BPSM II
PSM2220 Public Procurement & Disposal Management
*****ALEX TWINOMUHWEZI*****
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BPCD II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPCD II
BPCD2207 Population, Planning and Development
Medard Twinamatsiko, *****AMBROSE IZARA*****
IMSG01
BPCD II
BPCD2211 Basic Econometrics
Valence Ngabo
Resource Center
BPCD II, BSAL II
BPCD2212 Introduction to Geographic Information Systems
Ronald Twongyirwe
Resource Center
BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang
IMSG04
BPCD II
BPCD2206 Infrastructure Planning and Management
Medard Twinamatsiko
IMS102
BPCD II, BGWH II
RMC2201 Quantitative Research
Valence Ngabo, *****AGUM SOLOMON*****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BGWH II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BGWH II
GWH2208 Health Policy and Practice
Immaculate Tumuhimbise, *****NATUMANYA DEBORAH*****
ROOM 5
BGWH II
GWH2206 Gender, Sexuality & Reproductive Health
Elizabeth Kemigisha, *****NATUMANYA DEBORAH*****
IMSG01
BGWH II
GWH2209 Gender Based Violence & Human Rights
Primrose Nakazibwe, *****SOPHIE TUSINGWIRE*****
IMSG04
BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang
IMSG04
BGWH II
GWH2207 Social Determinants of Population Health
Viola Nyakato, *****NATUMANYA DEBORAH*****
IITR PGR
BPCD II, BGWH II
RMC2201 Quantitative Research
Valence Ngabo, *****AGUM SOLOMON*****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSAL II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSAL II
BALFP2213 Food Systems and Security
Reacheal Byarugaba, *****DICKSON KALUNGI*****
IMSG04
BSAL II
BALFP2214 Plant Nutrition & Soil Fertility Management
Ronald Twongyirwe, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
IMSG04
BPCD II, BSAL II
BPCD2212 Introduction to Geographic Information Systems
Ronald Twongyirwe
Resource Center
BSAL II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
IMSG01
BSAL II
BALFP2210 Soil Conservation Technologies
Francis Okori, *****DICKSON KALUNGI*****
Pharmacy L2
BSAL II
BALP2207 Land Tenure, Use and Planning
Charles Muchunguzi, *****DICKSON KALUNGI*****
Pharmacy L1
BSAL II
BALFP2209 Agriculture Extension and Rural Development
Peregrino Tumusingize, *****DICKSON KALUNGI*****
IMSG01
BSAL II
BALFP2211 Introduction to Agro Meteorology
Julius B. Lejju, *****DICKSON KALUNGI*****
IMSG04
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS II BIOLOGICAL
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2207 Research Methods & Biostatistics
Wangalwa Rapheal
S103
BS II BIOLOGICAL
BIO2206 Applied Ecology
Jackline Kampire, *****MARTIN IZARA*****
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2205 Entomology& Parasitology
Julius Tumusiime, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S103
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah, *****ROBERT MUGONZA*****
S403
BS II BIOLOGICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Primrose Nakazibwe, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry
*****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2208 Vertebrate Structure and Function: Ornithology and Mammalogy
Jackline Kampire, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2205 Electrochemistry
Emmanuel Ntambi, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2204 Reaction Kinetics
Emmanuel Ntambi, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS II CHEM-MATHS
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2209 Computer Programming in C++
*****MWAVU ROGERS*****
S403
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2205 Linear Programming
Kasifa Namyalo, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2207 Probability Theory II
Michael Byamukama, *****MARTIN IZARA*****
S310
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah, *****ROBERT MUGONZA*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
*****MARTIN IZARA*****
S103
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry
*****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2208 Numerical Analysis I
Mary Nanfuka, *****MARTIN IZARA*****
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2205 Electrochemistry
Emmanuel Ntambi, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2204 Reaction Kinetics
Emmanuel Ntambi, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BS II PHYSICAL
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS II PHYSICAL
PHY2210 Computational Physics
Nelson Ndugu
S210
BS II PHYSICAL
PHY2205 Quantum Mechanics I
Cosmos Dumba
S211
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2209 Computer Programming in C++
*****MWAVU ROGERS*****
S403
BS II PHYSICAL
PHY2211 Nuclear Radiation Physics II
Valence Habyarimana
S211
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2205 Linear Programming
Kasifa Namyalo, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S403
BS II PHYSICAL
PHY2208 Electronics I
Geoffrey Andama, *****MWAVU ROGERS*****
S210
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2207 Probability Theory II
Michael Byamukama, *****MARTIN IZARA*****
S310
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah, *****ROBERT MUGONZA*****
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
*****MARTIN IZARA*****
S103
BS II PHYSICAL
PHY2207 Electromagnetism I
Okot David Kilama
S311
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2208 Numerical Analysis I
Mary Nanfuka, *****MARTIN IZARA*****
S403
BS II PHYSICAL
PHY2212 Observational Techniques in Astronomy
Tom Mutabazi , *****RAYMOND AMANYA*****
S311
BS II PHYSICAL
PHY2209 Solor Energy Physics
Okot David Kilama, *****MARTIN IZARA*****
S310
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
DLT II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 DLT II
DLB2201 /DLC2201 Clinical Chemistry
Apollo Milton Wesuta, *****RAYMOND AMANYA*****
S211
DLT II
DLB2209 Herbarium and Museum
Eunice A. Olet, *****AGUM SOLOMON*****
S310
DLT II
DLC2207 Unit Operations
Apollo Milton Wesuta, *****MOREEN KABARUNGI*****
S310
DLT II
DLC2210 Environment Chemistry
Baguma Jonathan
S211
DLT II
DLB2207 Genetics and Evolution
Immaculate Nakazibwe, *****RAYMOND AMANYA*****
S310
DLT II
DLC2209 Nuclear and Radiation Technlogy
S210
DLT II
DLC2206 Alicyclic and Heterocyclic Chemistry
Baguma Jonathan
S103
DLT II
DLB2208 Entomology and Parasitology
Begumisa Godfrey
S210
DLT II
DLC2208 Material Science
Cherop Tonny
S210
DLT II
DLB2210 Haematology
Nimusiima Lydia Jolly, *****RAYMOND AMANYA*****
S211
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BIT II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BIT II
BIT2215 Software Engineering
Kenneth Baguma, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
S210
BIT II
BIT2216 Client Server Programming for Applications
*****AMBROSE IZARA*****
PAT LAB
BIT II
BIT2213 Mobile Application Programming
Richard Kimera, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
ROOM 2
BIT II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
*****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
IMS102
BIT II
BIT2212 Database Programming
*****MWAVU ROGERS*****
ROOM 2
BIT II
BIT2211 Business Intelligence and Data Warehousing
Aarone Atuhe Mike, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
S310
BIT II
BIT2214 Research Methods
Angella Musiimenta, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
ROOM 2
BCS II, BIT II
BIT2217 Computer graphics
Richard Ntwari, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCS II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCS II
CSC2218 Modeling and Simulation
*****FRED KAGGWA*****
MLT
BCS II
CSC2213 Software Engineering
Angella Musiimenta, *****RAYMOND AMANYA*****
MLT
BCS II
CSC2215 Computer Organization and Architecture
Walter Okello, *****ROBERT MUGONZA*****
MLT
BCS II
CSC2217 Research Methods in Computing
Richard Ssembatya, *****RAYMOND AMANYA*****
IMS102
BCS II
CSC2214 User Interface Design and Development
*****MOREEN KABARUNGI*****
ICS LAB III
BCS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Pharmacy L1
BCS II
CSC2211 Logic Programming
Martin Ngobye, *****RAYMOND AMANYA*****
IMS103
BCS II
CSC2216 Systems Administration
Richard Ntwari, *****RAYMOND AMANYA*****
MLT
BCS II
CSC2212 Design and Analysis of Algorithms
Yonasi Safari, *****KATE IMANIRAMPA*****
ICS LAB I
BCS II, BIT II
BIT2217 Computer graphics
Richard Ntwari, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCE II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 EEE I, BCE II
EEE1202 Technical Report Writing / BCE2210 Research Methods
*****MAGARA IRENE******
GFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE II
BCE2213 Statistical Computation
Dennis Igambi, *****DENIS LUKAAYA*****
SFS01
BCE II
BCE2211 Computer Networks and Data Communication
Vincent Rutagangibwa, *****DENIS LUKAAYA*****
SFL01-Computer Lab
BCE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
TV ROOM
BCE II
BCE2214 Electricity and Magnetism
Zaina Kalyankolo, *****DENIS LUKAAYA*****
SFL02
EEE II, BCE II
BCE2217 SOFTWARE ENGINEERING II
*****MARTIN GALIWANGO*****
GFL01
BCE II
BCE2212 Analysis and Design of Algorithms
Phaisal Lubega, *****DENIS LUKAAYA*****
SFL01-Computer Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BME II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME II
BME2207 Workshop Practice IV
Ivan Muhumuza
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BME II
BCE2215 Engineering Mathematics IV
Lawrence A, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
BME II
BME2205 Biomechanics, Prosthetic & Orthotics
Faith Natukunda
TFL01
BME II
BME2204 Electronic Instruments
*****MARTIN GALIWANGO*****
TFL01
BME II
BME2206 Logic Circuits
Abel Kamagara, *****MAGARA IRENE******
TFL01
BME II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
S310
BME II
BME2203 Transducers in Biomedical Instrumentation
*****FELIX ATUHAIRE*****
GFL01
BME II
BME2202 Circuit Analysis & Design
Addah Kyarisiima, *****SILAJI WANAMBWA*****
TFL01
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PEM II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PEM II
BCE2215 ENGINEERING MATHEMATICS IV
*****WASSWA WILLIAM*****
GFL02
PEM II
PEEM2202 RESERVOIR THERMODYNAMICS & FLUID PROPERTIES
Farad Sagala, *****WASSWA WILLIAM*****
TFS02
PEM II
PEEM2204 Probability and Statistics
Rodney Lubega, *****WASSWA WILLIAM*****
TFS01
PEM II
PEEM2205 NUMERICAL METHODS
Lawrence A, *****DENIS LUKAAYA*****
TFL02
EEE II, PEM II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Specioza Twinamasiko, *****WASSWA WILLIAM*****
MCH2
PEM II
PEEM2203 PETROLEUM GEOLOGY
Fortunate Ogene, *****WASSWA WILLIAM*****
GFL02
PEM II, ECO II
BBA2203 Human Resource Management
*****MARTIN IZARA*****
MCH1
PEM II
PEEM2206 WORKSHOP PRACTICE II
Bendicto Bukyana, *****WASSWA WILLIAM*****
TFL02
PEM II
PEEM 2201 DRILLING ENGINEERING
Patrick Kabanda, *****ZIINE JOHN******
TFL01
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
EEE II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 EEE II
BCE2215 ENGINEERING MATHEMATICS IV
*****ZIINE JOHN******
TFL01
EEE II
EEE2203 NETWORK THEORY
Abel Kamagara, *****ZIINE JOHN******
SFL02
EEE II
EEE2202 ELECTRIC POWER ENGINEERING I
Julius Taremwa, *****ZIINE JOHN******
TFL02
EEE II
EEE2205 WORKSHOP PRACTICE II
Joseph Wandera, *****ZIINE JOHN******
TFS02
EEE II, PEM II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Specioza Twinamasiko, *****WASSWA WILLIAM*****
MCH2
EEE II, BCE II
BCE2217 SOFTWARE ENGINEERING II
*****MARTIN GALIWANGO*****
GFL01
BBA II, EEE II
BBA2203 Human Resource Management
Asaph Katarangi Kaburura, *****FRED KAGGWA*****
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
ECO II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 ECO II
ECO2201 INTERMEDIATE MACRO ECONOMICS
Geoffrey Kahangane
IMSG01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 ECO II
ECO2203 LINEAR PROGRAMMING
Perez Mujuni, *****ROBERT MUGONZA*****
IMS102
BBA II, ECO II
BBA2206 Business Research Methods
Sarah Nabachwa, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
ECO II
ECO2202 ECONOMIC DEVELOPMENT, POLICY AND PLANNING"
Benjamin Musiita, *****NATUMANYA DEBORAH*****
IMS103
ECO II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
ROOM 5
BBA II, ECO II
BBA2202 Financial Management
Mellon Tayebwa, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
PEM II, ECO II
BBA2203 Human Resource Management
*****MARTIN IZARA*****
MCH1
BBA II, ECO II
BBA2205 Production and Operations Management
Nuwabiine Talent, *****FRED KAGGWA*****
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSE II
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSE II
SWE2202 Data Communication Technology
Walter Okello, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
ICS LAB II
BSE II
SWE2204 Software Matrics
John Businge, *****KATE IMANIRAMPA*****
ICS LAB II
BSE II
SWE2201 Formal Specification for Software Engineering
Simon Kawuma, *****KATE IMANIRAMPA*****
ICS LAB II
BSE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
S311
BSE II
SWE2206 Distributed processing
Adones Rukundo, *****NATUMANYA DEBORAH*****
MCH1
BSE II
SWE2205 User Interface Design and Development
*****DEBORAH KAKURIMA*****
MLT
BSE II
SWE2203 Software Architecture and Design
Tonny Engwau, *****ROBERT MUGONZA*****
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
ACCOUNTING
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 1BBA3202 Management Accounting
Kambale Sowedi, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
IMS102
1BBA3203 Public Sector Accounting
Manasse Tumuhimbise, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
MCH2
ACCOUNTING, FINANCE
1BBA3204 Computerised Accounting
Agume Anthony
ICS LAB III
1BBA3201 Advanced Accounting
Daniel W. Atwine, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
FINANCE
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 1BBA3207 Financial Institutions Management
Patience Asingwire, *****MARTIN IZARA*****
IMS103
1BBA3206 Credit and Risk Management
Daniel W. Atwine
IMS103
1BBA3205 Investment Analysis
Manasse Tumuhimbise
IMS103
ACCOUNTING, FINANCE
1BBA3204 Computerised Accounting
Agume Anthony
ICS LAB III
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
HUMAN RESOURCE
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 1BBA3215 Results Oriented Management
Babi David kamusaala, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMS102
1BBA3213 Industrial Relations
Babi David kamusaala, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMS102
1BBA3212 Strategic Human Resource Management
Diana Kabarangira, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMS102
1BBA3214 Job Design and Analysis
Asaph Katarangi Kaburura
IITR PGR
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
MARKETING
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 1BBA3211 Consumer Behaviour
Bernard Kakuhikire
Pharmacy L2
1BBA3208 Retail Trade
Frank B. Ahimbisibwe
IMSG01
1BBA3209 International Marketing
Arthur Nuwagaba, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMSG04
1BBA3210 Advertising and Promotions
Sarah Nabachwa, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMS103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PROCUREMENT
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 1BBA3216 Public Porcurement and Disposal Management
Aryatwijuka Wilbroad
IMSG01
1BBA3217 Strategic Procurement
Geoffrey Bwireh, *****DEBORAH KAKURIMA*****
IMS102
1BBA3218 Logistics and Transport Management
Ruth Nyiramahoro, *****DEBORAH KAKURIMA*****
ROOM 5
1BBA3219 Procurement Law
Laws Tumusiime Mwije, *****DEBORAH KAKURIMA*****
ROOM 5
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BAF III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BAF III
BSAF3230 Accountant in Business
John Baguma Kule, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
MCH1
BAF III
BSAF3232 Cooperative Finance and Management
Patience Asingwire, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
MCH2
BAF III
BSAF3231 Corporate Financial Reporting and Analysis
Manasse Tumuhimbise, *****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BAF III
BSAF3233 Financial markets
Kizza Patricia Justine, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BPSM III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPSM III
PSM3212 Global Business Strategy
Geoffrey Bwireh, *****NATUMANYA DEBORAH*****
ROOM 2
BPSM III
PSM3211 Legal Aspects Of Procurement And Supply Chain Management
Ruth Nyiramahoro, *****NATUMANYA DEBORAH*****
ROOM 2
BPSM III
PSM3213 Sustainable Procurement Management
Akampwera Sheilla, *****ROBERT MUGONZA*****
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
SUSTAINABLE
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00 BPCD III, BGWH III
BPCD3215 Monitoring and Evaluation
Rogers Bariyo, *****MOREEN KABARUNGI*****
Resource Center
BPCD3218 Marketing and Rural Enterprise Development
Arthur Nuwagaba, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
IMSG04
BPCD3219 Rural Sociology
William Serufusa, *****AMBROSE IZARA*****
IITR PGR
BPCD III
BPCD3216 Risk Analysis and Disaster Management
Cleophas Karooma, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
IMS102
BPCD3220 Ownership and Sustainability of Rural Development Programs
William Serufusa, *****MOREEN KABARUNGI*****
IMS102
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
URBAN
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00 BPCD III, BGWH III
BPCD3215 Monitoring and Evaluation
Rogers Bariyo, *****MOREEN KABARUNGI*****
Resource Center
BPCD3222 Urban Ecology
Barbara Rita Naggayi, *****RAYMOND AMANYA*****
MLT
BPCD3223 Urban Economies and Entrepreneurship
Rogers Bariyo, *****MOREEN KEMIREMBE*****
IMSG04
BPCD III
BPCD3216 Risk Analysis and Disaster Management
Cleophas Karooma, *****ALEX TWINOMUHWEZI*****
IMS102
BPCD3221 Essentials of Urban Planning
Barbara Rita Naggayi, *****ROBERT MUGONZA*****
IMSG04
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BGWH III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00 BPCD III, BGWH III
BPCD3215 Monitoring and Evaluation
Rogers Bariyo, *****MOREEN KABARUNGI*****
Resource Center
BGWH III
GWH3216 Women Health and Ethics
Elizabeth Kemigisha, *****NATUMANYA DEBORAH*****
IITR PGR
BGWH III
GWH3218 Community Based Health Promotion & Education
Jackline Tumuhairwe
Resource Center
BGWH III
GWH3217 Leadership and Health Management
Immaculate Tumuhimbise
PLT
BGWH III
GWH3219 Human Resource for Women Health
Jackline Tumuhairwe, *****DICKSON KALUNGI*****
SG05
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSAL III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00 BSAL III
BALFP3209 Community Based Approaches to Disaster Management
Cleophas Karooma
S310
BSAL III
BALFP3210 Appraisal of Agricultural Rural Development Projects
Hannington Odongo
Resource Center
BSAL III
BALFP3211 Farm Water Use Technologies
Francis Okori
ROOM 5
BSAL III
BALFP3212 Post-Harvest Handling and Management
Elias Oyesigye
Pharmacy L2
BSAL III
BALFP3213 Seed Technology
Abel Arinaitwe
IMSG04
BSAL III
BALFP3214 Climate Change and Farm Production
Hannington Odongo
Resource Center
BSAL III
BALFP3219 Agricultural Experiment Design
Elias Oyesigye
Resource Center
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BIOLOGY
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIO3206 Microbiology and Biotechnology
Jeninah Atwebembeire, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S211
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3205 Measurements and Evaluation in Education and Psychology
Aloysius Rukundo, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S403
BIO3207 Hydrobiology / Aquatic Science
Jane Yatuha, *****MWAVU ROGERS*****
S109
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3206 Special Needs Education
Muwonge Charles Magoba, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****, *****ASASIRA JUSTUS*****
S403
BIO3205 Animal Behaviour
Grace R. Kagoro, *****JOHN BOSCO NSENGIYUMVA*****
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
CHEMISTRY
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3205 Measurements and Evaluation in Education and Psychology
Aloysius Rukundo, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S403
CHE3207 Polyfunctional Alphetic Chemistry
Christopher Adaku
S103
CHE3206 Structure Determination and Spectrocopy
Hannington Gumisiriza
S210
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3206 Special Needs Education
Muwonge Charles Magoba, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****, *****ASASIRA JUSTUS*****
S403
CHE3205 Bioinorganic, Organometallic and Crystal Chemistry
Denis Byamugisha
S403
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
MATHEMATICS
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3205 Measurements and Evaluation in Education and Psychology
Aloysius Rukundo, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S403
MTH3206 Topology
Martin Karuhanga, *****MOREEN KEMIREMBE*****
S210
MTH3205 Differential Equations
Mary Nanfuka, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S311
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3206 Special Needs Education
Muwonge Charles Magoba, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****, *****ASASIRA JUSTUS*****
S403
MTH3207 Biomathematics
*****MICHEAL BYAMUKAMA*****, *****ASASIRA JUSTUS*****
S210
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PHYSICS
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS III PHYSICS
PHY3218 INTRODUCTION TO SPACE PHYSICS AND TECHNOLOGY
Geoffrey Andima, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S205
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3205 Measurements and Evaluation in Education and Psychology
Aloysius Rukundo, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S403
PHY3211 Classical Mechanics III
Silver Onyango, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S311
BS III PHYSICS
PHY3217 GALAXY AND COSMOLOGY
Cosmos M. Dumba, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
SG05
PHY3205 Quantum Mechanics II
Okot David Kilama
SG05
PHY3207 Electromagnetism II
Silver Onyango, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S311
BS III , BS III MATHEMATICS, BS III PHYSICS
PSY3206 Special Needs Education
Muwonge Charles Magoba, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****, *****ASASIRA JUSTUS*****
S403
PHY3216 Geophysics
Sharon Aol, *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S311
PHY3215 Material Science
Ayebare Daphine, *****MARTIN IZARA*****
S311
PHY3210 Computational Physics II
Tom Mutabazi , *****MICHEAL BYAMUKAMA*****
S109
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHY3214 Microwaves and Fibre Optics
Michael Robson Atim
S211
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCS III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCS III
BIT3224 Distributed Computing
*****ROBERT MUGONZA*****
ICS LAB III
BCS III
CSC3214 Legal and Ethical Issues in Computing
Ruth Nakato
ICS LAB I
BCS III
CSC3211 Compiler Construction
Yonasi Safari
ICS LAB II
BCS III
CSC3212 Emerging Trends in Computer Science
David Bamutura
ICS LAB I
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCE III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE III
BCE3222 Network Programming
*****MARTIN GALIWANGO*****
Faculty of Science Computer Lab
BCE III
BCE3223 Mobile Networks and Computing
Phaisal Lubega
SFS01
BCE III, EEE III
BCE3211 Radio Propagation and Antennas
*****ZIINE JOHN******
GFL02
BCE III, EEE III
BCE3216 Instrumentation and Measurements
Addah Kyarisiima, *****FELIX ATUHAIRE*****
GFL01
BCE III
BIT3224 Distributed Computing
Mackenzie Tuhirirwe
SFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE III, BME III
BCE3215 Digital Signal Processing / BME3205 DIGITAL SIGNAL PROCESSING FOR BIOMEDICAL APPLICATIONS
*****ZIINE JOHN******
TFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BIT III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIT III
BIT3214 Computer Network Security
*****FRED KAGGWA*****
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BIT III
BIT3212 Innovation challenge
Josephine Ayebare, Mugisha Samuel, *****DICKSON KALUNGI*****
MCH1
BIT III
BIT3213 Professional and Social Issues in Computing
*****MOREEN KABARUNGI*****
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BME III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME III
BME3208 BIOLOGICAL MODELLING AND SIMULATIONS
*****WASSWA WILLIAM*****
SFS02
BME III
BME3204 BIOSTATISTICS
Josephine Najjobyo, *****FELIX ATUHAIRE*****
TFL01
BME III
BME3202 MEDICAL IMAGING I
*****WASSWA WILLIAM*****
TFL01
BME III
BIT3207 DATABASE PROGRAMMING
*****WASSWA WILLIAM*****
SFL02
BME III
BME3206 COMPUTER AIDED DESIGN
Ronald Bwitwiire, *****FELIX ATUHAIRE*****
TFL02
BME III
BME3203 BIOMEDICAL INSTRUMENTATION II
Johnes Obungoloch, *****FELIX ATUHAIRE*****
TFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE III, BME III
BCE3215 Digital Signal Processing / BME3205 DIGITAL SIGNAL PROCESSING FOR BIOMEDICAL APPLICATIONS
*****ZIINE JOHN******
TFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PEM III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEM III
PEEM3201 MONITORING AND MANAGEMENT OF OIL AND GAS IMPACTS ON THE ENVIRONMENT
Fortunate Ogene, *****ZIINE JOHN******
TFL01
PEM III
PEEM3207 RESERVOIR SIMULATION
*****SILAJI WANAMBWA*****
SFS01
PEM III
PEEM3206 RESERVOIR CHARACTERIZATION & MODELING
Farad Sagala, *****FELIX ATUHAIRE*****
SFL02
PEM III
PEEM3204 PETROLEUM ECONOMICS AND MANAGEMENT
Patrick Kabanda, *****FELIX ATUHAIRE*****
TFL02
PEM III
PEEM3202 WELL TESTING
Farad Sagala
TFL02
PEM III
PEEM3203 PRODUCTION ENGINEERING
*****MARTIN GALIWANGO*****
TFL02
PEM III
PEEM3208 WORKSHOP PRACTICE IV
Bendicto Bukyana
SFS01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
EEE III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 EEE III
EEE3207 ELECTRICAL MACHINES II
Julius Taremwa, *****FELIX ATUHAIRE*****
TFL02
EEE III
EEE3209 COMMUNICATION SYSTEMS II
Irene Magara
SFL02
BCE III, EEE III
BCE3211 Radio Propagation and Antennas
*****ZIINE JOHN******
GFL02
BCE III, EEE III
BCE3216 Instrumentation and Measurements
Addah Kyarisiima, *****FELIX ATUHAIRE*****
GFL01
EEE III
EEE3208 POWER ELECTRONICS
Zaina Kalyankolo, *****FELIX ATUHAIRE*****
GFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 EEE III
EEE3205 RENEWABLE ENERGY ENGINEERING
Dennis Bbosa , *****FELIX ATUHAIRE*****
GFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
ECO III
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 ECO III
ECO3204 NATIONAL INCOME ACCOUNTS
*****ISMAIL BAHATI MUTABAZI*****
S210
ECO III
ECO3207 MONETARY ECONOMICS
IMSG01
ECO III
ECO3201 ADVANCED MACRO ECONOMICS ANALYSIS
Benjamin Musiita
IMSG01
ECO III
ECO3208 MANAGERIAL ECONOMICS
Pharmacy L1
ECO III
ECO3205 INTERNATIONAL ECONOMICS
Rennie Bakashaba
Pharmacy L1
ECO III
ECO3202 NATURAL RESOURCE AND ENVIRONMENTAL ECONOMICS
Geoffrey Kahangane
Pharmacy L2
ECO III
ECO3203 PROJECT PLANNING AND MANAGEMENT
Bernard Kakuhikire
IMSG01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BCE IV
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE IV
BCE4226 Digital Communications System Design
Addah Kyarisiima, *****DENIS LUKAAYA*****
SFL01-Computer Lab
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BCE4221 Ethics and Legal Issues in Computing
Theodora T. Twongyirwe, *****MAGARA IRENE******, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
BCE IV
BCE4222 Real Time System
Mackenzie Tuhirirwe
SFL02
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BBA2109 ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT & BUSINESS ETHICS
Nuwabiine Talent, *****ZIINE JOHN******
GFL01
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
BSAL IV
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00 BPCD II, BGWH II, BSAL III, BPCD III, BGWH III, BSAL IV
STP2202 Students Community Twinning Project
Prudence kemigisha
Community
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSAL IV
BALFP4208 Agro-processing
Abel Arinaitwe, *****ASASIRA JUSTUS*****
Pharmacy L1
BSAL IV
BALFP4209 Farm Design and Planning
Elias Oyesigye
IMS102
BSAL IV
BALFP4207 Commodity value chain analysis
Peregrino Tumusingize
Pharmacy L1
BSAL IV
BALFP4210 FARM BUSINESS ACCOUNTING AND FINANCE
Manasse Tumuhimbise
Pharmacy L1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
EEE IV
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 EEE IV
EEE4201 POWER SYSTEMS PROTECTION & COORDINATION
Abel Kamagara, *****FELIX ATUHAIRE*****
SFS02
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BCE4221 Ethics and Legal Issues in Computing
Theodora T. Twongyirwe, *****MAGARA IRENE******, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
EEE IV
EEE4206 RADIO FREQUENCY ENGINEERING
Mackenzie Tuhirirwe
SFL02
EEE IV
BCE4202 CONTROL SYSTEMS ENGINEERING
Ian Taremwa, *****MAGARA IRENE******
TFS01
EEE IV
BCE4205 Digital Signal Processing
Vincent Rutagangibwa
TFS01
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BBA2109 ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT & BUSINESS ETHICS
Nuwabiine Talent, *****ZIINE JOHN******
GFL01
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top

2020/2021 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE (NON MEDICAL)
PEM IV
Monday, 22nd November 2021 Tuesday, 23rd November 2021 Wednesday, 24th November 2021 Thursday, 25th November 2021 Friday, 26th November 2021 Saturday, 27 November 2021 Sunday, 28th November 2021 Monday, 29th November 2021 Tuesday, 30th November 2021 Wednesday, 1st December 2021 Thursday, 2nd December 2021 Friday 3rd December 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PEM IV
PEEM4207 FINITE ELEMENT ANALYSIS
Dennis Bbosa , *****MAGARA IRENE******
TFL02
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BCE4221 Ethics and Legal Issues in Computing
Theodora T. Twongyirwe, *****MAGARA IRENE******, *****SILAJI WANAMBWA*****
GFL01
PEM IV
PEEM4202 Integrated Asset Development
Patrick Kabanda, *****WASSWA WILLIAM*****
GFL01
PEM IV
PEEM4201 ENERGY POLICY AND PLANNING
Rodney Lubega, *****MAGARA IRENE******
TFL02
BCE IV, EEE IV, PEM IV
BBA2109 ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT & BUSINESS ETHICS
Nuwabiine Talent, *****ZIINE JOHN******
GFL01
PEM IV
PEEM4203 PETROLEUM PROCESSING
Fortunate Ogene, *****FELIX ATUHAIRE*****
SFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLNG SYSTEM on 11/27/21 8:11 AM

Back to the top