2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS

HOME |ROOM ALLOCATION|

 

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MBR I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MBR I, PHA I, PHS I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology
Nerina Harborne
MCH2
MBR I
ANA1212 Histology & cytology II
Grace Muwanga
PAT LAB
MBR I
ANA1213 Human Embryology & Teratology II
Grace Muwanga
PAT LAB
MBR I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Resource Center
MBR I, BSP I
ANA1211 Gross Anatomy of Abdomen, Pelvis, Perineum PRACTICAL
Biochem Lab
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BSP I
PHS1211 Physiology II VIVA
Rosemary Namayanja
Post Graduate RM 1
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
MBR I
ANA1212 Histology & cytology II VIVA
Ronald Kamoga
MBR I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
Resource Center
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR I, BSP I
PHS1211 Physiology II
Balam M. Kasiisi
MCH1
MBR I, PHA I
BCH1212 Metabolism and metabolic disorders I
Apollo Milton Wesuta
MCH1
MBR I, BSP I
ANA1211 Gross Anatomy of Abdomen, Pelvis, Perineum
Grace Muwanga
S403
MBR I
ANA1212 Histology & cytology II PRACTICAL
Grace Muwanga
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PHA I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MBR I, PHA I, PHS I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology
Nerina Harborne
MCH2
PHA I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
MLT
MLS I, PHA I, PHS I, BNS I, MLC I
ANA1215 Systemic Anatomy II
Ronald Kamoga
PAT LAB
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BSP I
PHS1211 Physiology II VIVA
Rosemary Namayanja
Post Graduate RM 1
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
PHA I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA I
PHS1211 Physiology II
IMS103
MBR I, PHA I
BCH1212 Metabolism and metabolic disorders I
Apollo Milton Wesuta
MCH1
PHA I
BPH1211 General Organic Chemistry
Denis Byamugisha
IMS103
MBR II, PHA I, BNS I
COM2211 Communication Skills
Antonia Kamate
PAT LAB
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BNS I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BNS I, BNC I
NSG1213 Nursing Theories
Grace Nambozi
Post Graduate RM 1
MLS I, BNS I, BNC I, MLC I
BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology
Nathan Kakongi
MCH1
BNS I
NSG1212 Clinical Nursing Skillis II / First Aid
Nabulo Hariet
IMSG03
MLS I, MLC I, BNS I, BNC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Frank T. Ahimbisibwe
PAT LAB
MLS I, PHA I, PHS I, BNS I, MLC I
ANA1215 Systemic Anatomy II
Ronald Kamoga
PAT LAB
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
MLS I, BNS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology VIVA
BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS I, MLS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology
Rosemary Namayanja
PAT LAB
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
BNS I
NSG1214 Ethics and Professionalism
Hanifah Nantongo
Post Graduate RM 2
MBR II, PHA I, BNS I
COM2211 Communication Skills
Antonia Kamate
PAT LAB
BNS I
NSG1212 Clinical Nursing Skillis II / First Aid
Nabulo Hariet
S311
BNS I, BNC I
NSG1213 Nursing Theories PRACTICAL
IMSG03
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BNC I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR II, PHA II, BNS II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Pharmacology offices
09:00-10:00 BNS I, BNC I
NSG1213 Nursing Theories
Grace Nambozi
Post Graduate RM 1
MBR II, BNS II, PHA II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya
ROOM 2
MLS I, BNS I, BNC I, MLC I
BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology
Nathan Kakongi
MCH1
BNS III, BNC I
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II
Fortunate B. Atwine
IMSG04
MLS II, MLC II, BNC I
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
MCH2
MLS I, MLC I, BNS I, BNC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Frank T. Ahimbisibwe
PAT LAB
BNS II, BNC I
NSG2216 Health Assessment II
Esther K. Beebwa
MLT
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
BNS III, BNC I
NSG3224 / NSG3216 Nursing Research Methods [Theory]
Catherine Atuhaire
Post Graduate RM 2
BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNC I
NSG2211 Introduction to Midwifery
Atuhaire Confidence
TV ROOM
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
BNC I, BNS II
NSG2215 Pathophysiology
PAT LAB
BNC I, BNS II
NSG2216 Health Assessment II PRACTICAL
IMSG04
BNC I, BNS III
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II PRACTICAL
IMSG03
BNS I, BNC I
NSG1213 Nursing Theories PRACTICAL
IMSG03
BNC I, BNS II
NSG2218 Midwifery I (Obstetrical Anatomy / Preconceptual Care / Antenatal Care) WARD
Betty Kinkuhaire
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MLS I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS I, BNS I, BNC I, MLC I
BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology
Nathan Kakongi
MCH1
MLS I, MLC I
MLS1215 Biosafty, Biosecurity, Safty and First Aid
Abaasa Catherine
ROOM 2
MLC I, MLS I
SOC1211 Medical Sociology and Anthropology
Maureen Mpairwe
Post Graduate RM 2
MLS I, MLC I, BNS I, BNC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Frank T. Ahimbisibwe
PAT LAB
MLS I, PHA I, PHS I, BNS I, MLC I
ANA1215 Systemic Anatomy II
Ronald Kamoga
PAT LAB
MLS I, MLC I
MLS1214 Bioinstrumentation and Equipment Installation
Muwanguzi Enoch
PLT
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MLS I, MLC I
MLS1213 Laboratory Planning, Construction, Layout and Procurement
Muwanguzi Enoch
PLT
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
MLS I, BNS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology VIVA
BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS I, MLS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology
Rosemary Namayanja
PAT LAB
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MLC I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS I, BNS I, BNC I, MLC I
BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology
Nathan Kakongi
MCH1
MLS I, MLC I
MLS1215 Biosafty, Biosecurity, Safty and First Aid
Abaasa Catherine
ROOM 2
MLC I, MLS I
SOC1211 Medical Sociology and Anthropology
Maureen Mpairwe
Post Graduate RM 2
MLS I, MLC I, BNS I, BNC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Frank T. Ahimbisibwe
PAT LAB
MLS I, PHA I, PHS I, BNS I, MLC I
ANA1215 Systemic Anatomy II
Ronald Kamoga
PAT LAB
MLS I, MLC I
MLS1214 Bioinstrumentation and Equipment Installation
Muwanguzi Enoch
PLT
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MLS I, MLC I
MLS1213 Laboratory Planning, Construction, Layout and Procurement
Muwanguzi Enoch
PLT
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
MLS I, BNS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology VIVA
BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS I, MLS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology
Rosemary Namayanja
PAT LAB
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
MLC I
MLS2212 Haematology and Blood Transfusion II / MLS2214 Microbiology and Practical II/ MLS2215 Parasitology and Practical II (Medical Protozoology) VIVA
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSP I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 BSP I
PHX1201 Philosophy of Care and Nursing Techniques PRACTICAL
IMSG02
BSP I
PHX1203 Biomechanics & Applied Anatomy VIVA
Herman Kazibwe
IMSG02
09:00-10:00 BSP I
PHX1201 Philosophy of Care and Nursing Techniques
BSP I
PHX1202 Sociology & Rehabilitation
Herman Kazibwe
IMSG01
BSP I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
DS LAB IV
MBR I, BSP I
ANA1211 Gross Anatomy of Abdomen, Pelvis, Perineum PRACTICAL
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BSP I
PHS1211 Physiology II VIVA
Rosemary Namayanja
Post Graduate RM 1
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
BSP I
PHX1203 Biomechanics & Applied Anatomy VIVA
Herman Kazibwe
IMSG01
BSP I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
DS LAB IV
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR I, BSP I
PHS1211 Physiology II
Balam M. Kasiisi
MCH1
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
BSP I
PHX1204 Advanced Study Skills
IMSG04
MBR I, BSP I
ANA1211 Gross Anatomy of Abdomen, Pelvis, Perineum
Grace Muwanga
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PHS I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 PHS I
PBS1211 Pharmaceutical Mathematics and Statistics
Ronald Mwesigwa
S109
09:00-10:00 MBR I, PHA I, PHS I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology
Nerina Harborne
MCH2
PHS I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Pharmacy L1
MLS I, PHA I, PHS I, BNS I, MLC I
ANA1215 Systemic Anatomy II
Ronald Kamoga
PAT LAB
MBR I, PHA I, PHS I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I
BCH1211 Molecular Biology, Oncogenesis and Immunology /BCH1213 /BCH1214 Molecular Biology And Immunology VIVA
Biochem Lab
MBR I, PHA I, BNS I, BNC I, MLS I, MLC I, BSP I, PHS I
BCH1212 /BCH1216 Metabolism and metabolic disorders I VIVA
PAT LAB
MLS I, BNS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology VIVA
PHS I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
Pharmacy L1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS I, MLS I, PHS I, MLC I
PHS1217 Renal, GIT and Neuro-endocrine Physiology
Rosemary Namayanja
PAT LAB
MLS I, BNS I, BNC I, BSP I, PHS I, MLC I
BCH1216 Metabolism and Metabolic Disorders
Nathan Kakongi
ROOM 2
PHS I
BPH1211 General Organic Chemistry
IMS102
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BBA I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BBA I
BBA1201 Fundamental Accounting
Agume Anthony
MCH2
BBA I
BBA1202 Principles of Insurance
Nsambu Kijjambu Frederick
MCH2
BBA I, BPSM I, ECO I
BBA1204 Business Statistics
Perez Mujuni
ROOM 2
BBA I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
S103
BAF I, BBA I
BBA1206 Business Ethics
MCH1
BBA I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BBA I, ECO I
BBA1203 Business Law
MCH1
BBA I
BBA1205 Management Information Systems
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BAF I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BAF I
BSAF1209 Financial Accounting
John Baguma Kule
MCH2
BAF I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Prudence kemigisha
ROOM 2
BAF I, BBA I
BBA1206 Business Ethics
MCH1
BAF I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BAF I
BSAF1208 Econometrix
ROOM 2
BAF I
BSAF1207 Financial Mathematics
Kibrai Moses
PLT
BAF I
BBA1203 Business Law
MCH2
BAF I
BBA1205 Management Information Systems
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BPSM I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPSM I
BBA1201 Fundamental Accounting
MCH1
BPSM I
PSM1209 Entrepreneurial Practice
Patience Asingwire
PLT
BBA I, BPSM I, ECO I
BBA1204 Business Statistics
Perez Mujuni
ROOM 2
BPSM I, ECO I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Wendo M. Olema
MCH2
BPSM I, ECO I
BBA1206 Business Ethics
Bernard Kakuhikire
MCH2
BPSM I, ECO I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPSM I
BBA1203 Business Law
ROOM 2
BPSM I
PSM1206 Organizational Behavior
Diana Kabarangira
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BPCD I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
William Serufusa
IMSG04
BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
IMSG04
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPCD I
BPCD1208 Community Based Development and Social Change
Viola Nyakato
IITR PGR
BPCD I
BPCD1210 Participatory Approaches to Development
Charles Muchunguzi, Agella Adiat
MLT
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, Agume Anthony
MLT
BPCD I, BGWH I
BPCD1211 Management Information Systems
Florah Kobusingye
S310
BPCD I
BPCD1206 Introduction to Policy Formulation and Implementation
Robert Muriisa
IMSG04
BPCD I
BPCD1212 Basic Statistics
Valence Ngabo
IMS103
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BGWH I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
William Serufusa
IMSG04
BPCD I, BGWH I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
IMSG04
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BGWH I
GWH1206 Political Economy of Women Healthcare
Clementia Neema Murembe
Resource Center
BGWH I
GWH1204 Menstrual Health and Hygiene
Elizabeth Kemigisha
Resource Center
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, Agume Anthony
MLT
BPCD I, BGWH I
BPCD1211 Management Information Systems
Florah Kobusingye
S310
BGWH I
GWH1205 Anthropology of Gender, Women’s Health & Reproduction
Clementia Neema Murembe
IITR PGR
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSAL I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSAL I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
IMSG01
BSAL I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
IMSG01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSAL I
BALFP1207 Farm Animal Production and Management
Peregrino Tumusingize
DS LAB IV
BSAL I
BALFP1205 Food Science for Agri-Development
Sempiri Geofrey
ROOM 5
BPCD I, BGWH I, BSAL I
BPCD1209 Methodology, Conceptualization and Theoretical Analysis
Charles Muchunguzi, Agume Anthony
MLT
BSAL I
BALFP1204 Communication and Facilitation Skills
Cleophas Karooma
ROOM 5
BSAL I
BALFP1206 Principles of Soil Science
Ronald Twongyirwe
ROOM 5
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS I BIOLOGICAL
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I BIOLOGICAL
BIO1207 Introduction to Plant Functions & Growth
Julius Tumusiime
S103
BS I BIOLOGICAL
BIO1206 Basic Ecology
Wangalwa Rapheal
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Primrose Nakazibwe
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I BIOLOGICAL
CHE1206 Environmental Chemistry
Grace Birungi
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1204 Basic Organic Chemistry
Hannington Gumisiriza
S103
BS I BIOLOGICAL
BIO1205 Animal Evolution and Developmental Biology
Justine Nakintu
S103
BS I BIOLOGICAL
BIO1208 Vertebrates' Morphology and Classification
John Bosco Nkurunungi
S210
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1205 Bonding, Structure and Periodic Chemistry
Irene Nalumanasi
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S403
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS I CHEM-MATHS
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1204 Calculus II
John Emenyu
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Primrose Nakazibwe
S403
BS I CHEM-MATHS, BS I BIOLOGICAL
CHE1206 Environmental Chemistry
Grace Birungi
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1204 Basic Organic Chemistry
Hannington Gumisiriza
S103
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1206 Classical Mechanics
Ronald Mwesigwa
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS
CHE1205 Bonding, Structure and Periodic Chemistry
Irene Nalumanasi
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S403
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1205 Calculus III
Kasifa Namyalo
S103
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS I PHYSICAL
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1204 Calculus II
John Emenyu
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1207 Comparative Education
Alice Mwesigwa
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Primrose Nakazibwe
S403
BS I PHYSICAL
PHY1208 Atomic and Particle Physics
Geoffrey Andima
S310
BS I PHYSICAL
PHY1209 Introduction to Astrophysics
Priscilla Muheki
S311
BS I PHYSICAL
PHY1211 Nuclear Radiation I
Sharon Aol
S311
BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1206 Classical Mechanics
Ronald Mwesigwa
S403
BS I PHYSICAL
PHY1212 Waves and Optics
Valence Habyarimana
S310
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S403
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
MTH1205 Calculus III
Kasifa Namyalo
S103
BS I PHYSICAL
PHY1210 Environmental Physics
Silver Onyango
S311
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
PSY1206 Developmental Psychology
Aloysius Rukundo
S403
BS I BIOLOGICAL, BS I CHEM-MATHS, BS I PHYSICAL
EDU1205 Philosophy of Education
Adrian Mwesigye
S403
BS I PHYSICAL
PHY1207 Electricity and Magnetism
Nelson Ndugu
S311
BS I PHYSICAL
PHY1206 Practical Physics
Sharon Aol
S310
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
DLT I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 DLT I
DLB1205 Soil Science
Immaculate Nakazibwe
S211
DLT I
DLC1204 Phase and Chemical Equilibrium
S311
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 DLT I
DLC1206 Practical Chemistry
Cherop Tonny
S311
DLT I
DLB1203 Introduction to Microbiology
Monica Kamwine
S311
DLT I
DLB1206 Cell biology
Begumisa Godfrey
S205
DLT I
DLB1202 HISTOLOGY AND HISTOPATHOLOGY
Nimusiima Lydia Jolly
S311
DLT I
DLB1204 Ecology
Monica Kamwine
S211
DLT I
DLC1205 Electrochemistry
Cherop Tonny
S210
DLT I
DLG1202 Histology and Histopathology
Caroline Nakiguli
S311
DLT I
DLC1202 Carbon Chemistry
Caroline Nakiguli
S210
DLT I
DLC1203 Kinetics and Thermodynamics
S210
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BCS I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCS I
MTH1204 Calculus II
Godwin Robert
ICS LAB III
BCS I
CSC1212 Database Management Systems
Francis Kamuganga
ICS LAB II
BCS I, BSE I
CSC1202 Object Oriented Programming I
Evarist Nabaasa
ICS LAB I
BCS I
CSC1211 Systems Anaysis and Design
Deborah Natumanya
IMS102
BIT I, BCS I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Specioza Twinamasiko
S310
BCS I
CSC1213 Web Technologies
Robert Mugonza
ICS LAB II
BCS I
MTH1206 Probability and Statistics
Godwin Robert
ICS LAB II
BCS I, BIT I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCS I
MTH1215 Linear Algebra
Pius Ariho
ICS LAB III
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BIT I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIT I, BCS I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Specioza Twinamasiko
S310
BCS I, BIT I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BIT I, BSE I
BIT1213 Operating Systems
Gloria Munguci
S310
BIT I
BIT1212 Fundamentals of OOP
Rogers Mwavu
S210
BIT I
BIT1214 E-Business
Ruth Nakato
S210
BIT I
BIT1215 Database Management Systems
Kenneth Baguma
University Inn Main Hall
BIT I
BIT1211 Statistics
Pius Ariho
IMS102
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BCE I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE I, BME I
BCE1211 Engineering Mathematics II
Pius Ariho
GFL02
BCE I
BCE1213 Electronics II
Phaisal Lubega
SFL01(Computer Lab)
EEE I, BCE I
EEE1207 Circuit Theory
Vincent Rutagangibwa
GFL02
BCE I
BCE1212 Programming Methodology
Simon Kawuma
ICS LAB I
BME I, PEEM I, EEE I, BCE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
MCH1
BCE I
BCE1214 Computer Architecture and Organization
Robert Mugonza
ICS LAB II
BCE I, BME I, PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BME I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE I, BME I
BCE1211 Engineering Mathematics II
Pius Ariho
GFL02
BME I
BME1204 Applied Physics II
Nelson Ndugu
TFL02
BME I, PEEM I, EEE I
BME1202 Engineering Drawing
Faith Natukunda
GFL01
BME I
BME1203 Biochemistry
Derrick Buloogi
TFS02
BME I
BME1206 Workshop Practice II
Bulondo Fredrick
TFS01
BME I, PEEM I, EEE I, BCE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
MCH1
BME I
BME1205 Engineering Mechanics
Felix Atuhaire
TFL02
BME I
BBA1209 Entrepreneur Development and Business Ethics
Nuwabiine Talent
SFS01
BME I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
Ambrose Atuheire
SFL02
BCE I, BME I, PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PEEM I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEEM I, EEE I
EEE1206 Engineering Mathematics II
GFL01
PEEM I, EEE I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
Richard Kimera, Tonny Engwau
GFL02
BME I, PEEM I, EEE I
BME1202 Engineering Drawing
Faith Natukunda
GFL01
PEEM I
PEEM1204 Applied Chemistry I
Hannington Gumisiriza
TFL01
PEEM I
PEEM1201 Applied Geology
Siraji Wanambwa
TFL01
BME I, PEEM I, EEE I, BCE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
MCH1
PEEM I
PEEM1203 Environmental Toxicology
Derrick Buloogi
TFL01
BCE I, BME I, PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
EEE I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEEM I, EEE I
EEE1206 Engineering Mathematics II
GFL01
PEEM I, EEE I
CSC1205 Introduction to Computer Programming – C
Richard Kimera, Tonny Engwau
GFL02
BME I, PEEM I, EEE I
BME1202 Engineering Drawing
Faith Natukunda
GFL01
EEE I, BCE I
EEE1207 Circuit Theory
Vincent Rutagangibwa
GFL02
EEE I
EEE1201 Thermodynamics
Rodney Lubega
TFL02
BME I, PEEM I, EEE I, BCE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
MCH1
EEE I
EEE1209 Digital Electronics
Phaisal Lubega
GFL02
EEE I
EEE1202 Technical Report Writing
Irene Magara
TFL01
BCE I, BME I, PEEM I, EEE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
ECO I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 ECO I
ECO1204 AGRICULTURAL ECONOMICS
Benjamin Musiita
IMS103
ECO I
ECO1202 COMPUTING FOR ECONOMIST
Benjamin Musiita
IMSG04
BBA I, BPSM I, ECO I
BBA1204 Business Statistics
Perez Mujuni
ROOM 2
BPSM I, ECO I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Wendo M. Olema
MCH2
BPSM I, ECO I
BBA1206 Business Ethics
Bernard Kakuhikire
MCH2
ECO I
ECO1203 TIME SERIES AND INDEX NUMBERS
Rennie Bakashaba
IMS102
ECO I
ECO1201 INTRODUCTORY MACRO ECONOMICS
Geoffrey Kahangane
IMS102
BPSM I, ECO I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MCH2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BBA I, ECO I
BBA1203 Business Law
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSE I
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCS I, BSE I
CSC1202 Object Oriented Programming I
Evarist Nabaasa
ICS LAB I
BSE I
SWE1202 Data Strauctures and Algoriths
Francis Kamuganga
ICS LAB I
BIT I, BCS I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development
Specioza Twinamasiko
S310
BIT II, BSE I
BIT2212 Database Programming
Rogers Mwavu
MCH2
BCS I, BIT I, BSE I
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
S310
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BIT I, BSE I
BIT1213 Operating Systems
Gloria Munguci
S310
BCS II, BSE I
CSC2215 Computer Organization and Architecture
Martin Ngobye
ICS LAB III
BSE I
SWE1204 Software Systems Engineering Practice
Aarone Atuhe Mike
ICS LAB I
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MBR II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR II, PHA II, BNS II, PHS II
MCB2211 Microbiology II VIVA
Microbiology Offices
MBR II, PHA II, BNS II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Pharmacology offices
09:00-10:00 MBR II
MCB2211 Microbiology II
Joel Bazira
PAT LAB
MBR II, BNS II, PHA II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya
ROOM 2
MBR II, BNS II, BSP II
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
E Turyakira
MCH1
MBR II, PHA II
PAT2211 General Pathology I PRACTICAL
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP II, MBR II, BNS II
PSY2201 Health Psychology
Novatus Nyemara
S403
MBR II
PAT2212 Chemical Pathology
Simon Peter Rugera
PAT LAB
MBR II, PHA I, BNS I
COM2211 Communication Skills
Antonia Kamate
PAT LAB
MBR II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Resource Center
MBR II, PHA II
PAT2211 General Pathology I
Raymond Atwine
PAT LAB
MBR II, PHA II, PHS II, BNS II
MCB2211 Microbiology II PRACTICAL
PAT LAB
MBR II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
Resource Center
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PHA II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR II, PHA II, BNS II, PHS II
MCB2211 Microbiology II VIVA
Microbiology Offices
MBR II, PHA II, BNS II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Pharmacology offices
09:00-10:00 PHA II
MCB2211 Microbiology II
S310
MBR II, BNS II, PHA II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya
ROOM 2
PHA II
BPH2211 Physicochemical Principles of Pharmaceuticals
Silvano Twinomujuni Samba
Pharmacy L2
PHA II, PHS II
BPH2212 Introduction to Pharmacognosy and Bioassy
Patrick Ogwang, Florence Nalimu
ROOM 2
MBR II, PHA II
PAT2211 General Pathology I PRACTICAL
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA II, PHS II
BPH2214 Basic Pharmaceutical Engineering
Duncan Sesaazi
IMS102
PHA II
BPH2213 Solid Dosage Forms
Lawrence Imanirampa
S211
PHA II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MLT
MBR II, PHA II
PAT2211 General Pathology I
Raymond Atwine
PAT LAB
MBR II, PHA II, PHS II, BNS II
MCB2211 Microbiology II PRACTICAL
PAT LAB
PHA II
DVS1203 Political Economy of Africa and Development MID SEMESTER
MLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BNS II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR II, PHA II, BNS II, PHS II
MCB2211 Microbiology II VIVA
Microbiology Offices
MBR II, PHA II, BNS II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Pharmacology offices
09:00-10:00 BNS II
MCB2211 Microbiology II
S311
MBR II, BNS II, PHA II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya
ROOM 2
BNS II
NSG2218 Midwifery I (Obstetrical Anatomy / Preconceptual Care / Antenatal Care)
Betty Kinkuhaire
IMS103
MBR II, BNS II, BSP II
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
E Turyakira
MCH1
BNS II, BNC I
NSG2216 Health Assessment II
Esther K. Beebwa
MLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP II, MBR II, BNS II
PSY2201 Health Psychology
Novatus Nyemara
S403
BNC I, BNS II
NSG2215 Pathophysiology
PAT LAB
BNS II
NSG2219 Reproductive and Adolescence Sexual Health
Grace Nambozi
IMSG04
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang
PAT LAB
BNC I, BNS II
NSG2216 Health Assessment II PRACTICAL
IMSG04
MBR II, PHA II, PHS II, BNS II
MCB2211 Microbiology II PRACTICAL
PAT LAB
BNC I, BNS II
NSG2218 Midwifery I (Obstetrical Anatomy / Preconceptual Care / Antenatal Care) WARD
Betty Kinkuhaire
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
PAT LAB
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MLS II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS II, MLC II
MLS2219 Captive and Laboratory Animal Welfare
Michael Kakaire
PLT
MLS II
MLS2215 Parasitology and Practical II
Michael Kakaire
PAT LAB
MLS II, MLC II, BNC I
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
MCH2
MLS II, MLC II
MLS2210 Laboratory Ethics and Professionalism
S403
MLS II
MLS2212 Haematology and Blood Transfusion II / MLS2214 Microbiology and Practical II/ MLS2215 Parasitology and Practical II (Medical Protozoology) VIVA
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MLS II, MLC II
MLS2216 Immunology and Serology
Bernard Natukunda
PLT
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang
PAT LAB
MLS II
MLS2212 Haematology and Blood Transfusion II
Benson Okongo
PLT
MLS II
MLS2214 Microbiology and Practical II
Lucas M. Ampaire
Biochem Lab
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
PAT LAB
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MLC II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 MLS II, MLC II
MLS2219 Captive and Laboratory Animal Welfare
Michael Kakaire
PLT
MLC II
MLC2205 HISTOPATHOLOGY AND PRACTICAL I
IMS102
MLS II, MLC II, BNC I
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
MCH2
MLS II, MLC II
MLS2210 Laboratory Ethics and Professionalism
S403
MLC II
MLC2204 CLINICAL CHEMISTRY AND PRACTICAL I
Biochem Lab
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
MLS II, MLC II
MLS2216 Immunology and Serology
Bernard Natukunda
PLT
MLC II
MLS4218 Principles of Management and Entrepreneurship
MLT
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Tom Ogwang
PAT LAB
MLC II
MLC2206 RESEAECH METHODS II: RESEARCH PROPOSAL DEVELOPMENT
S310
BNS II, MLS II, MLC II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
PAT LAB
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PHS II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR II, PHA II, BNS II, PHS II
MCB2211 Microbiology II VIVA
Microbiology Offices
MBR II, PHA II, BNS II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology VIVA
Pharmacology offices
09:00-10:00 PHS II
MCB2211 Microbiology II
Pharmacy L1
MBR II, BNS II, PHA II, PHS II, BNC I
PHA2211 Systemic Pharmacology
Martin Amanya
ROOM 2
PHA II, PHS II
BPH2212 Introduction to Pharmacognosy and Bioassy
Patrick Ogwang, Florence Nalimu
ROOM 2
PHS II
BPS2212 Advanced Pharmaceutical Formulation PRACTICAL
Owomugisha Richard
Biochem Lab
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA III, PHS II
BPH3213 Instrumental Drug Analysis / BPS2213 Instrumental Methods of Analysis
Duncan Sesaazi
S211
PHA II, PHS II
BPH2214 Basic Pharmaceutical Engineering
Duncan Sesaazi
IMS102
PHS II
BPS2214 Medicinal Chemistry
S311
PHS II
BPS2212 Advanced Pharmaceutical Formulation
IMS103
PHS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Frank T. Ahimbisibwe
Pharmacy L1
MBR II, PHA II, PHS II, BNS II
MCB2211 Microbiology II PRACTICAL
PAT LAB
PHS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
Pharmacy L1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSP II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSP II
PHX2202 Orthopaedics and Surgery
Herman Kazibwe
IMSG04
BSP II
PHX2214 Mannual Therapy
Herman Kazibwe
IMSG02
MBR II, BNS II, BSP II
CMH2211 Fundamentals of Epidemiology and Environmental Sanitation
E Turyakira
MCH1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP II, MBR II, BNS II
PSY2201 Health Psychology
Novatus Nyemara
S403
BSP II
FAD2201 NSG1203 First Aid
Beinempaka Florence
Post Graduate RM 2
BSP II
PHX2203 Neurological Rehabilitation
Zillah Whitehouse
Resource Center
BSP II
PHX2201 Health Promotion II
Zillah Whitehouse
IMSG02
BSP II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
DS LAB IV
BSP II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
DS LAB IV
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BBA II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BBA II
1BBA2204 Procurement Principles
Akampwera Sheillah
MCH2
BBA II
1BBA2201 Principles of Marketing
Sarah Nabachwa
MCH2
BBA II, ECO II
1BBA2205 Production and Operations Management
Nuwabiine Talent
ROOM 2
BBA II, ECO II
1BBA2202 Financial Management
Mellon Tayebwa
MCH1
BBA II, ECO II
1BBA2203 Human Resource Management
Asaph Katarangi Kaburura
MCH1
BBA II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
S103
BBA II, BAF II
1BBA2206 Business Research Methods
Ronnie Bakashaba
ROOM 2
BBA II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S103
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BAF II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BAF II
BSAF2221 Audit Theory and Practice
Daniel W. Atwine
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BAF II
BSAF2220 Central and Local Government Accounting
Manasse Tumuhimbise
PLT
BAF II
BSAF2222 Law of Insurance
Laws Tumusiime Mwije
MCH1
BAF II
BSAF2223 Taxation II
Nsambu Kijjambu Frederick
ROOM 2
BAF II
BSAF2219 Financial Information for Management
Naster Tumwebembeire
PLT
BAF II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Prudence kemigisha
ROOM 2
BBA II, BAF II
1BBA2206 Business Research Methods
Ronnie Bakashaba
ROOM 2
BAF II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
ROOM 2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BPSM II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPSM II
PSM2220 Public Procurement & Disposal Management
Aryatwijuka Wilbroad, Akampwera Sheillah
ROOM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPSM II, ECO II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH2
BPSM II
PSM2219 Procurement and Supplies Environment
Alex Twinomuhwezi
MCH1
BPSM II
PSM2218 Stores & Warehousing Management
Jane Ingabire
MCH1
BPSM II
PSM2217 Cost Accounting
Kizza Patricia Justine
MCH1
BPSM II
PSM2221 Management Information System
Florah Kobusingye
MCH2
BPSM II, ECO II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BPCD II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BPCD II, BSAL II
BPCD2212 Introduction to Geographic Information Systems
Ronald Twongyirwe
ROOM 2
BPCD II, BGWH II
RMC2201 Quantitative Research
Valence Ngabo
ROOM 2
BPCD II
BPCD2207 Population, Planning and Development
Medard Twinamatsiko
MCH2
BPCD II
BPCD2206 Infrastructure Planning and Management
Hannington Odongo
IMS103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPCD II
BPCD2211 Basic Econometrics
Valence Ngabo
IMS103
BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Robert Muriisa
IMSG04
BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
IMSG04
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BGWH II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BGWH II
GWH2209 Gender Based Violence & Human Rights
Primrose Nakazibwe
IMSG01
BGWH II
GWH2207 Social Determinants of Population Health
Viola Nyakato
IMSG01
BPCD II, BGWH II
RMC2201 Quantitative Research
Valence Ngabo
ROOM 2
BGWH II
GWH2208 Health Policy and Practice
Robert Muriisa
TV ROOM
BGWH II
GWH2206 Gender, Sexuality & Reproductive Health
Elizabeth Kemigisha
IITR PGR
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Robert Muriisa
IMSG04
BPCD II, BGWH II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
IMSG04
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSAL II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSAL II
BALFP2211 Introduction to Agro Meteorology
Julius B. Lejju
Resource Center
BPCD II, BSAL II
BPCD2212 Introduction to Geographic Information Systems
Ronald Twongyirwe
ROOM 2
BSAL II
BALP2207 Land Tenure, Use and Planning
Charles Muchunguzi
IMSG04
BSAL II
BALFP2209 Agriculture Extension and Rural Development
Peregrino Tumusingize
IITR PGR
BSAL II
BALFP2213 Food Systems and Security
Sempiri Geofrey
DS LAB IV
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSAL II
BALFP2210 Soil Conservation Technologies
Elias Oyesigye
Pharmacy L2
BSAL II
BALFP2214 Plant Nutrition & Soil Fertility Management
Ronald Twongyirwe
TV ROOM
BSAL II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
IMSG01
BSAL II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
IMSG01
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS II BIOLOGICAL
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2205 Entomology& Parasitology
Julius Tumusiime
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II BIOLOGICAL
BIO2208 Vertebrate Structure and Function: Ornithology and Mammalogy
Julius Tumusiime
S103
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry PRACTICAL
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Primrose Nakazibwe
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2204 Reaction Kinetics
Emmanuel Ntambi
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2205 Electrochemistry
Emmanuel Ntambi
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2206 Applied Ecology
Jackline Kampire
S211
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry
S403
BS II BIOLOGICAL
BIO2207 Research Methods & Biostatistics
Wangalwa Rapheal
S103
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS II CHEM-MATHS
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2207 Probability Theory II
Kizito Mohammed
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2205 Linear Programming
Kasifa Namyalo
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2209 Computer Programming in C++
Rogers Mwavu
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2208 Numerical Analysis I
Mary Nanfuka
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry PRACTICAL
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Primrose Nakazibwe
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2204 Reaction Kinetics
Emmanuel Ntambi
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2205 Electrochemistry
Emmanuel Ntambi
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS
CHE2206 Aromatic Chemistry
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BS II PHYSICAL
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
PSY2204 Social Psychology
Imelda Kemeza
S403
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
EDU2204 The Teacher and the Changing Roles
Flavia Asingwire Jeninah
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2207 Probability Theory II
Kizito Mohammed
S403
BS II PHYSICAL
PHY2206 Practical physics II
Tust Otto
S310
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2205 Linear Programming
Kasifa Namyalo
S403
BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2209 Computer Programming in C++
Rogers Mwavu
S103
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
MTH2208 Numerical Analysis I
Mary Nanfuka
S403
BS II PHYSICAL
PHY2207 Electromagnetism I
Patrick Mungufeni
S211
BS II PHYSICAL
PHY2208 Electronics I
Nelson Ndugu
S310
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Primrose Nakazibwe
S403
BS II PHYSICAL
PHY2212 Observational Techniques in Astronomy
Priscilla Muheki
S210
BS II PHYSICAL
PHY2210 Computational Physics
Tom Mutabazi
S211
BS II PHYSICAL
PHY2209 Solor Energy Physics
Okot David Kilama
S210
BS II PHYSICAL
PHY2211 Nuclear Radiation Physics II
Ayebare Daphine
S211
BS II PHYSICAL
PHY2205 Quantum Mechanics I
Cosmos Dumba
S311
BS II BIOLOGICAL, BS II CHEM-MATHS, BS II PHYSICAL
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S403
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BCS II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIT II, BCS II
BIT2215 / CSC2213 Software Engineering
Aarone Atuhe Mike, Kenneth Baguma
PLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCS II, BSE I
CSC2215 Computer Organization and Architecture
Martin Ngobye
ICS LAB III
BCS II
CSC2216 Systems Administration
Richard Ntwari
ICS LAB III
BCS II, BIT II
BIT2217 Computer graphics
Richard Ntwari
ROOM 2
BCS II, BIT II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Specioza Twinamasiko
S310
BCS II
CSC2218 Modeling and Simulation
Fred Kaggwa
IMS102
BCS II
CSC2211 Logic Programming
Martin Ngobye
ICS LAB I
BCS II
CSC2217 Research Methods in Computing
Richard Ssembatya
ICS LAB III
BCS II
CSC2214 User Interface Design and Development
Moreen Kabarungi
ICS LAB III
BCS II, BCE II
CSC2212 Design and Analysis of Algorithms
Yonasi Safari
ICS LAB I
BIT II, BCS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S310
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BIT II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BIT II
BIT2213 Mobile Application Programming
Richard Kimera
IMS102
BIT II, BCS II
BIT2215 / CSC2213 Software Engineering
Aarone Atuhe Mike, Kenneth Baguma
PLT
BIT II, BSE I
BIT2212 Database Programming
Rogers Mwavu
MCH2
BIT II
BIT2211 Business Intelligence and Data Warehousing
Aarone Atuhe Mike
MCH2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCS II, BIT II
BIT2217 Computer graphics
Richard Ntwari
ROOM 2
BCS II, BIT II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
Specioza Twinamasiko
S310
BIT II
BIT2214 Research Methods
Angella Musiimenta
S311
BIT II
BIT2216 Client Server Programming for Applications
Ambrose Atuheire
MCH2
BIT II, BCS II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
S310
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BCE II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE II
CSC2217 Research Methods in Computing
Evarist Nabaasa
ICS LAB II
EEE II, PEM II, BME II, BCE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH1
BCE II
BCE2213 Statistical Computation
Aggrey Obbo
ICS LAB II
BCE II
BCE2211 Computer Networks and Data Communication
Walter Okello
ICS LAB II
BCE II
BCE2214 Electricity and Magnetism
Penlope Yaguma
ICS LAB II
EEE II, BCE II
BCE2217 SOFTWARE ENGINEERING II
Deborah Natumanya, Gloria Munguci
ICS LAB II
BCS II, BCE II
CSC2212 Design and Analysis of Algorithms
Yonasi Safari
ICS LAB I
BCE II, BME II, PEM II, EEE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BME II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME II, PEM II, EEE II
BCE2215 Engineering Mathematics IV
Aggrey Obbo
GFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BME II
BME2203 Transducers in Biomedical Instrumentation
Martin Galiwango
TFL01
BME II
BME2205 Biomechanics, Prosthetic & Orthotics
Felix Atuhaire
TFL01
EEE II, PEM II, BME II, BCE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH1
BME II
BME2202 Circuit Analysis & Design
Phaisal Lubega
GFL01
BME II
BME2207 Workshop Practice IV
Bulondo Fredrick
TFL01
BME II
BME2204 Electronic Instruments
Irene Magara
TFL01
BME II
BME2206 Logic Circuits
Penlope Yaguma
TFL02
BCE II, BME II, PEM II, EEE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PEM II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEM II
PEEM2204 Probability and Statistics
Pius Ariho
TFS01
BME II, PEM II, EEE II
BCE2215 Engineering Mathematics IV
Aggrey Obbo
GFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PEM II
PEEM2202 RESERVOIR THERMODYNAMICS & FLUID PROPERTIES
Patrick Kabanda
TFS02
PEM II
PEEM2203 PETROLEUM GEOLOGY
Mackenzie Tuhirirwe
TFS02
EEE II, PEM II
1BBA2203 Human Resource Management
MCH2
EEE II, PEM II, BME II, BCE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH1
PEM II
PEEM2206 WORKSHOP PRACTICE II
Mackenzie Tuhirirwe
TFS02
PEM II
PEEM 2201 DRILLING ENGINEERING
TFS02
PEM II
PEEM2205 NUMERICAL METHODS
Godwin Robert
TFS02
BCE II, BME II, PEM II, EEE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
EEE II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME II, PEM II, EEE II
BCE2215 Engineering Mathematics IV
Aggrey Obbo
GFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 EEE II
EEE2202 ELECTRIC POWER ENGINEERING I
Julius Taremwa
TFS01
EEE II, PEM II
1BBA2203 Human Resource Management
MCH2
EEE II, PEM II, BME II, BCE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH1
EEE II
EEE2203 NETWORK THEORY
Vincent Rutagangibwa
TFL02
EEE II
EEE2205 WORKSHOP PRACTICE II
Vincent Rutagangibwa
TFL02
EEE II, BCE II
BCE2217 SOFTWARE ENGINEERING II
Deborah Natumanya, Gloria Munguci
ICS LAB II
BCE II, BME II, PEM II, EEE II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH1
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
ECO II
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BBA II, ECO II
1BBA2205 Production and Operations Management
Nuwabiine Talent
ROOM 2
BBA II, ECO II
1BBA2202 Financial Management
Mellon Tayebwa
MCH1
BBA II, ECO II
1BBA2203 Human Resource Management
Asaph Katarangi Kaburura
MCH1
BPSM II, ECO II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship
MCH2
ECO II
ECO2206 RESEARCH METHODOLOGY
Benjamin Musiita
IMSG01
ECO II
ECO2203 LINEAR PROGRAMMING
Perez Mujuni
ROOM 5
ECO II
ECO2201 INTERMEDIATE MACRO ECONOMICS
Geoffrey Kahangane
IMSG04
ECO II
ECO2202 ECONOMIC DEVELOPMENT, POLICY AND PLANNING"
Benjamin Musiita
ROOM 5
BPSM II, ECO II
DVS2201 Citizenry, Professionalism, Globalization and Entrepreneurship MID SEMESTER
MCH2
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
AB OBG/ SUG
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 SUG3212 Surgery- Clinical Methods I CLINICAL
OBG3212 Obstetrics and Gynaecology- Clinical Methods I CLINICAL
MBR III, PHA III, BNS III
PHA3212 Principles of Toxicology VIVA
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine VIVA
MLS OFFICES
09:00-10:00 MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II PRACTICAL
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 SUG3211 Surgery-Theory II
David Mutiibwa
MLT
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Raymond Atwine
PAT LAB
MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
OBG3211 Obstetrics and Gynaecology-Theory I
Joseph Ngonzi
S210
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine
Bernard Natukunda
S103
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BC MED/PCH
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MED3212 Internal Medicine - Clinical Methods I CLINICAL
PCH3212 Paediatrics and Child health Clinical Methods I CLINICAL
MBR III, PHA III, BNS III
PHA3212 Principles of Toxicology VIVA
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine VIVA
MLS OFFICES
09:00-10:00 MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II PRACTICAL
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PCH3211 Paediatrics and Child Health Theory I
Peter A. Kalubi
S210
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Raymond Atwine
PAT LAB
MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
MED3211 Internal Medicine-Theory I
Adrian Kayanja
MLT
MBR III
HTM3211 Haematology& Transfusion Medicine
Bernard Natukunda
S103
MBR III
PAT3211 Systemic Pathology II
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PHA III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III
PHA3212 Principles of Toxicology VIVA
09:00-10:00 PHA III
BPH3215 Laboratory Data & Clinical Pharmacokinetics
Esther C. Atukunda
Pharmacy L2
PHA III
BPH3212 Pharmacognosy and Natural Products Chemistry
Patrick Ogwang
Pharmacy L1
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 PHA III
BPH3211 Biopharmaceutics and Pharmacokinetics
Silvano Twinomujuni Samba
IMS102
PHA III, PHS II
BPH3213 Instrumental Drug Analysis / BPS2213 Instrumental Methods of Analysis
Duncan Sesaazi
S211
MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
PHA III
BPH3217 Drug Delivery and Targeting
Edward Lukyamuzi
IMSG01
PHA III
BPH3214 Pharmaceutical Chemistry II
Jonans Tusiimire
Pharmacy L2
PHA III
BPH3216 Parenteral Preparations
Lawrence Imanirampa
PLT
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BNS III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR III, PHA III, BNS III
PHA3212 Principles of Toxicology VIVA
09:00-10:00 BNS III, BNC I
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II
Fortunate B. Atwine
IMSG04
BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II PRACTICAL
IMSG03
BNS III
NSG3218 / NSG3211 Midwifery III (OBS) PRACTICAL
IMSG03
BNS III
NSG3222 Psychiatric Nursing II
Janat Namagga Kasozi, Okello Isaac W
IMS103
BNS III, BNC I
NSG3224 / NSG3216 Nursing Research Methods [Theory]
Catherine Atuhaire
Post Graduate RM 2
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BNS III
NSG3218 / NSG3211 Midwifery III (OBS)
Nabulo Hariet
IMSG04
MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
BNS III
NSG3221 Paediatric Nursing II
Beinempaka Florence
IITR PGR
BNS III
NSG3223 Nursing in the Community II (Child and Family)
Beinempaka Florence
IMSG01
BNC I, BNS III
NSG3220 Medical - Surgical Nursing II PRACTICAL
IMSG03
BNS III
NSG3222 Psychiatric Nursing II PRACTICAL
IMSG03
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MLS III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MLS III
MLS3214 Microbiology and Practical IV
Lucas M. Ampaire
MLT
MLS III
MLS3211 /MLS3212 /MLS3213 / MLS3214 / MLS3215 VIVA
09:00-10:00 MLS III
MLS3211 Clinical Chemistry and Practical III PRACTICAL
Joseph Ndarubweine
Biochem Lab
MLS III
MLS3215 Parasitology and Practical IV: Entomology
Michael Kakaire
Post Graduate RM 2
MLS III
MLS3212 Haematology and Blood Transfusion IV
Muwanguzi Enoch
MLT
MLS III
MLS3213 Histopathology and Practical III
Yona Mbalibulha
IMS103
MLS III
MLS3208 Laboratory equipment Procurement and installation.
MLT
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR III, PHA III, BNS III, MLS III, MLC II
PHA3211 CNS Therapeutics & Toxicology / PHA3212 Principles of Toxicology
Oloro Joseph
MCH2
MLS III
MLS3214 Microbiology and Practical IV PRACTICAL
Lucas M. Ampaire
Biochem Lab
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSP III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSP III
PHX3204 Research Project I
Jean Damascene Niyonsenga
IMSG01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BSP III
PHX3203 Ethics & Worldviews
IMSG02
BSP III
PHX3202 Women s Health & Continence
IITR PGR
BSP III
PHX3203 Ethics & Worldviews
IMSG02
BSP III
PHX3201 Community Based Rehabilitation
IMSG02
BSP III
PHX3205 Physiotherapy Clinical Practice II
IMSG02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BSAL III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BSAL III
BALFP3210 Appraisal of Agricultural Rural Development Projects
Hannington Odongo
IMSG01
BSAL III
BALFP3219 Agricultural Experiment Design
Elias Oyesigye
IMSG01
BSAL III
BALFP3211 Farm Water Use Technologies
Allan Kumakech
ROOM 5
BSAL III
BALFP3214 Climate Change and Farm Production
Abel Arinaitwe
S211
BSAL III
BALFP3213 Seed Technology
Abel Arinaitwe
ROOM 5
BSAL III
BALFP3212 Post-Harvest Handling and Management
Elias Oyesigye
S211
BSAL III
BALFP3209 Community Based Approaches to Disaster Management
Medard Twinamatsiko
IMSG04
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BCE III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BCE III
BCE3222 Network Programming
Martin Galiwango
ICS LAB II
BCE III
BIT3224 Distributed Computing
Robert Mugonza
ICS LAB I
BCE III, EEE III
BCE3211 Radio Propagation and Antennas
Ziine John
SFS01
BCE III
BCE3223 Mobile Networks and Computing
Walter Okello
Pharmacy L1
BCE III, BME III
BCE3215 Digital Signal Processing / BME3205 DIGITAL SIGNAL PROCESSING FOR BIOMEDICAL APPLICATIONS
Ziine John
SFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE III, EEE III
BCE3216 Instrumentation and Measurements
Galiwango Martin
SFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
BME III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 BME III
BME3208 BIOLOGICAL MODELLING AND SIMULATIONS
William Wasswa
SFS02
BME III
BME3206 COMPUTER AIDED DESIGN
Emmanuel Ahishakiye
SFL02
BME III
BME3202 MEDICAL IMAGING I
William Wasswa
SFL02
BME III
BIT3207 DATABASE PROGRAMMING
Tonny Engwau
SFL02
BCE III, BME III
BCE3215 Digital Signal Processing / BME3205 DIGITAL SIGNAL PROCESSING FOR BIOMEDICAL APPLICATIONS
Ziine John
SFL02
BME III
BME3203 BIOMEDICAL INSTRUMENTATION II
Johnes Obungoloch
SFS02
BME III
BME3204 BIOSTATISTICS
Nelson Ndugu
SFS02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
PEM III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 PEM III
PEEM3201 MONITORING AND MANAGEMENT OF OIL AND GAS IMPACTS ON THE ENVIRONMENT
Mackenzie Tuhirirwe
TFL01
PEM III
PEEM3206 RESERVOIR CHARACTERIZATION & MODELING
Rodney Lubega
TFL01
PEM III
PEEM3204 PETROLEUM ECONOMICS AND MANAGEMENT
Patrick Kabanda
TFL02
PEM III
PEEM3203 PRODUCTION ENGINEERING
Siraji Wanambwa
TFL02
PEM III
PEEM3202 WELL TESTING
Rodney Lubega
TFL02
PEM III
PEEM3207 RESERVOIR SIMULATION
Siraji Wanambwa
TFL02
PEM III
PEEM3208 WORKSHOP PRACTICE IV
Rodney Lubega
SFL02
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
EEE III
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00
09:00-10:00 EEE III
EEE3207 ELECTRICAL MACHINES II
Julius Taremwa
SFL02
EEE III
EEE3205 RENEWABLE ENERGY ENGINEERING
Penlope Yaguma
SFL02
BCE III, EEE III
BCE3211 Radio Propagation and Antennas
Ziine John
SFS01
EEE III
EEE3208 POWER ELECTRONICS / EEE3209 COMMUNICATION SYSTEMS II
Vincent Rutagangibwa
GFL01
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 BCE III, EEE III
BCE3216 Instrumentation and Measurements
Galiwango Martin
SFL02
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top

2019/2020 END OF SEMESTER II FINAL EXAMINATIONS TIMETABLE FOR ALL CONTINUING STUDENTS
MBR IV
Monday, 4th January 2021 Tuesday, 5th January 2021 Wednesday, 6th January 2021 Thursday, 7th January 2021 Friday, 8th January 2021 Saturday, 9th January 2021 Sunday 10th January 2021 Monday, 18th January 2021 Tuesday, 19th January 2021 Wednesday, 20th January 2021 Thursday, 21st January 2021 Friday, 22nd January 2021 Saturday, 23rd January 2021
08:00-9:00 MBR IV
OPH4211 Ophthalmology OSCE
Opthalmology Depatment
09:00-10:00 MBR IV
ENT4211 Ear Nose and Throat Theory and Practical
Jamilah Nabukenya
MLT
MBR IV
ANS4211 Anaesthesia
George Kateregga
MCH1
MBR IV
OPH4211 Ophthalmology
Amos Twinamasiko
MLT
MBR IV
SUG4211 Urology- Theory & Clinical
David Mutiibwa
MLT
MBR IV
PCY4211 Psychiatry II
Scholastic Ashaba
MCH1
MBR IV
DHM4211 Introduction to Dental Health
Godfrey Kwizera
PAT LAB
10:00-11:00
11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-14:00
14:00-15:00 MBR IV
RAD4211 Clinical Radiology and Radiological Anatomy
Moses Acan
S103
15:00-16:00
16:00-17:00
17:00-18:00
18:00-19:00
19:00-20:00
20:00-21:00
Timetable generated with MUST CENTRAL TIMETABLING SYSTEM on 12/29/20 12:45 PM. PLEASE OBSERVE THE SOPS ....STAY SAFE!!!!!!!!!!!

Back to the top